Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczny pieszy to świadomy pieszy

Data publikacji 09.05.2017

Jak ważne na drodze jest zachowanie kierowcy i pieszego, opolscy policjanci przypominają w trakcie każdego spotkania z mieszkańcami Opolszczyzny. Na prelekcjach czy piknikach rodzinnych, funkcjonariusze uświadamiają, ile może kosztować chwila nieuwagi czy roztargnienie na drodze. Wśród różnych form profilaktyki znalazł się także spot mówiący o bezpieczeństwie pieszych pt. "Bezpieczny pieszy to świadomy pieszy".

Materiał wyprodukowany został przez Fundację Opolska Jazda oraz Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. Wszystko po to, by uczestnicy ruchu drogowego byli świadomi, że z pozoru zwykłe roztargnienie i nieuwaga na drodze, mogą doprowadzić do tragedii.

W 2015 roku opolscy policjanci ruszyli z programem „Poprawa bezpieczeństwa pieszych”. Działania te skupione były na trzech obszarach - ujawniania wykroczeń popełnianych przez kierujących wobec pieszych i samych pieszych, edukacji oraz nfrastruktury drogowej.

Z policyjnych danych wynika, że sprawcami 80 procent wypadków drogowych są kierujący. Najczęstszą przyczyną wypadków drogowych z udziałem pieszych jest nieustąpienie pierwszeństwa na przejściu dla pieszych oraz nieprawidłowy przejazd przez przejście np. na czerwonym świetle lub gdy pieszy nie opuścił jeszcze przejścia. Z kolei najczęstsze błędy popełniane przez pieszych to wchodzenie na jezdnię przed nadjeżdżający pojazd, przechodzenie w miejscu niedozwolonym czy też chodzenie nieprawidłową stroną jezdni.

Wypadki z udziałem pieszych za lata 2014-2017

lata                              Ilość wypadków     ranni     zabici

2014                           158                            137        30

2015                           132                            129        19

2016                           157                            148        18

I kwartał 2017            26                              22           5

Policjanci w całym kraju, prowadzą działania ukierunkowane na niechronionych uczestników ruchu drogowego. Mundurowi zwracają szczególną uwagę na zachowanie kierowców w stosunku do pieszych oraz na to, czy piesi również stosują się do przepisów ruchu drogowego.

Funkcjonariusze przy każdej okazji uświadamiają mieszkańców regionu o tym, że każdy uczestnik ruchu drogowego musi być odpowiedzialny na drodze. Stosowanie się do przepisów m.in. do zasady ograniczonego zaufania, jak również kierowanie się rozsądkiem może uratować czyjeś zdrowie, a nawet życie. Policjanci przypominają, że chwila nieuwagi może doprowadzić do tragedii.

(KWP w Opolu / mg)

Opis filmu: Bezpieczny pieszy to świadomy pieszy

Powrót na górę strony