„Dzielnicowy bliżej nas” - tematem szkolenia
W Instytucie Teologiczno-Pastoralnym w Rzeszowie odbyło się szkolenie dla dzielnicowych oraz kierowników rewirów dzielnicowych. Jego tematem przewodnim były „Nowe formy pracy i oczekiwania społeczeństwa w stosunku do służby dzielnicowego”. Przedsięwzięcie to odbyło się w ramach rządowego programu „Dzielnicowy bliżej nas”.
Policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie zorganizowali w auli Instytutu Teologiczno-Pastoralnego w Rzeszowie szkolenie dla dzielnicowych oraz kierowników rewirów dzielnicowych z garnizonu podkarpackiego. Wzięło w nim udział ponad 350 funkcjonariuszy.
Na wstępie mł. insp. Piotr Kluz - Naczelnik Wydziału Prewencji KWP w Rzeszowie przywitał zaproszonych gości oraz policjantów biorących udział w szkoleniu. Nadinsp. dr Krzysztof Pobuta Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie podkreślił, jak ważną rolę w społeczeństwie pełni dzielnicowy.
W kolejnej części głos zabrała Katarzyna Hula dyrektor Podkarpackiego Stowarzyszenia Głuchych w Rzeszowie. Mówiła między innymi, jak należy postępować z osobami niesłyszącymi, których niepełnosprawność bardzo często nie jest widoczna. Opowiadała, jak takie osoby funkcjonują w środowisku.
Dorota Pomykała wicedyrektor Niepublicznego Przedszkola „Niezapominajka” w Rzeszowie Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Rzeszowie omówiła funkcjonowanie osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.
Koordynator do spraw dzielnicowych z Wydziału Prewencji KWP Rzeszów, podkom. Piotr Kubas podsumował pracę dzielnicowych z terenu województwa podkarpackiego. Przybliżył główne założenia wynikające z programu „Dzielnicowy bliżej nas”. Podinsp. Alina Pieniążek omówiła na czym polega współpraca dzielnicowych z policjantami zajmującymi się nieletnimi. O realizacji zadań przez policjantów z zakresu profilaktyki społecznej mówiła podkom. Monika Hędrzak z Wydziału Prewencji.
Zadania dzielnicowego związane z wdrożeniem narzędzia informatycznego, jakim jest „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” omówili asp. szt. Dariusz Sajdyk oraz mł. asp. Marek Bytnar z Wydziału Prewencji KWP w Rzeszowie. Podkreślali, jak ważne jest, aby dzielnicowi, którzy na co dzień spotykają się z mieszkańcami swojego rejonu informowali o mapie zagrożeń, wyjaśniali w jaki sposób z niej korzystać i zachęcali do posługiwania się tym narzędziem.
Tego typu szkolenie na terenie województwa podkarpackiego odbyło się po raz pierwszy. Planowane są kolejne spotkania z przedstawicielami różnych instytucji, które na co dzień współpracują z Policją.
(KWP w Rzeszowie / mg)