Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Policjanci w służbie historii”

Data publikacji 11.05.2017

Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie włączyła się w przedsięwzięcie realizowane przez Komendę Główną Policji oraz Instytut Pamięci Narodowej. Uczniowie „policyjnych klas mundurowych” biorą udział w konkursie, którego tematem jest „Policjanci w służbie historii”. Celem projektu jest zainteresowanie młodzieży historią Policji Państwowej z okresu dwudziestolecia międzywojennego oraz II wojny światowej.

Uczniowie biorący udział w konkursie w zespołach 2-3 osobowych pod opieką nauczyciela mają do wykonania trzy zadania: odnalezienie i opisanie miejsca pamięci związanego z wkładem funkcjonariuszy Policji Państwowej w odbudowę niepodległego państwa polskiego, nagranie filmu prezentującego sylwetkę policjanta związanego z tym miejscem pamięci oraz zorganizowanie „żywej lekcji historii” dla swoich rówieśników. Na zrealizowanie zadań młodzież ma czas do końca roku szkolnego. Nagrodą dla zespołów najwyżej ocenionych przez jurorów z obu instytucji będzie udział w wyjazdowym seminarium edukacyjnym na terenie dawnych Kresów Rzeczypospolitej.

Z terenu województwa podkarpackiego do udziału w tym projekcie zgłosił się Zespół Szkół w Tyczynie, gdzie mieści się Liceum Ogólnokształcące z elementami edukacji ogólnopolicyjnej. Uczniowie pod kierunkiem mgr Małgorzaty Sochackiej - nauczyciela historii, biorą udział w konkursie. Realizację przedsięwzięcia ze strony rzeszowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej koordynuje dr Jacek Magdoń specjalista Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Rzeszowie.

W merytoryczną pomoc dla liceum włączyła się Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie. Funkcjonariusze Wydziału Komunikacji Społecznej – naczelnik mł. insp. Mariusz Skiba oraz mł. asp. Marcin Dziubak w siedzibie rzeszowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej zorganizowali warsztaty poświęcone historii Policji Państwowej w okresie II Rzeczypospolitej. Podczas zajęć uczniowie zapoznali się między innymi z genezą powstania Policji Państwowej, jej strukturą i organizacją oraz stawianymi zadaniami, a także obowiązującą hierarchią, poziomem dyscypliny oraz sprawami przyjęć do korpusu i jego wyszkolenia. Omówiono także problem przestępczości jaka panowała w tym czasie na terenie naszego kraju, ilustrując to kilkoma ciekawymi przykładami. Było to drugie z trzech zaplanowanych spotkań. Pierwsze, które zorganizowali pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej poświęcone zostało źródłom historycznym, natomiast ostatnie dotyczyć będzie spraw technicznych związanych z konkursem.

Podkarpacka policja będzie wspierać liceum w realizacji tego przedsięwzięcia.

(KWP w Rzeszowie / ig)

  • „Policjanci w służbie historii”
  • „Policjanci w służbie historii”
  • „Policjanci w służbie historii”
  • „Policjanci w służbie historii”
  • „Policjanci w służbie historii”
  • „Policjanci w służbie historii”
Powrót na górę strony