Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Konferencja prasowa Ministra Mariusza Błaszczaka i nadinsp. Jarosława Szymczyka dot. śledztwa ws. zabójstwa Iwony Cygan

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak wraz z Komendantem Głównym Policji nadinsp. dr Jarosławem Szymczykiem przedstawił na piątkowej (12.05.) konferencji prasowej informacje na temat toczącego się śledztwa ws. zabójstwa Iwony Cygan. Pan Komendant przyjmując z rąk Pana Ministra gratulacje za rozwiązanie tej bulwersującej sprawy zapewnił, że zajmujący się tego typu sprawami zespoły Archiwum X zostaną wzmocnione.

W czwartek 11 maja został wykonany konwój lotniczy z Austrii. Policjanci Wydziału Konwojowego KGP oraz Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji zabezpieczali przelot 46. letniego mężczyzny podejrzanego o dokonanie zabójstwa Iwony Cygan. Ta, jak podkreślił pan minister Mariusz Błaszczak sprawa, została wyjaśniona dzięki profesjonalnym działaniom Policji. To sygnał do wszystkich przestępców: nie możecie spać spokojnie, nie możecie czuć się bezkarni - dodał szef MSWiA.

Komendant Główny Policji nadinsp. dr Jarosław Szymczyk podkreślił rolę policjantów z krakowskiego zespołu Archiwum X, jak się potocznie nazywa śledczych, którzy badają sprawy sprzed lat. Wskazał także na doskonałą współpracę Policji polskiej i austriackiej.

W ostatnim czasie dzięki pracy ekspertów z zespołów X rozwiązane zostały takie głośnie sprawy jak zabójstwo kobiety w Gdańsku, której zwłoki mąż zamurował w piwnicy; rozwikłana została zagadka zabójstwa nastolatki, która miała miejsce na Dolnym Śląsku w latach 90-tych a także wiele innych śledztw. W sumie policjanci rozwiązali ponad 60 tego typu trudnych spraw, a obecnie pracują nad ponad 1000 kolejnych. W całym kraju jest takich zespołów 15. Chcemy rozbudować te komórki, zależy nam by nikt nie czuł się bezkarny, chcemy wykorzystywać możliwości jakie daje nam współczesna nauka - powiedział Komendant Główny Policji. Wydział "Archiwum  X" zostanie także utworzony w Komendzie Głównej Policji, a policjanci wrócą do nierozwiązanych przed laty spraw. Wesprą także działania już istniejących zespołów.

Ekstradycja z Austrii 46-letniego podejrzanego do sprawy zabójstwa z 1998 r.odbyła się w czwartek 11.05. W godzinach popołudniowych, na części wojskowej lotniska w Balicach wylądował samolot Casa, którym przyleciał konwojowany z Austrii  46-letni podejrzany do sprawy zabójstwa sprzed 18 lat. Mężczyzna eskortowany był przez policjantów wydziału konwojowego KGP oraz policjantów Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji. Na płycie lotniska podejrzany został przekazany  małopolskim policjantom wydziału konwojowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, którzy przetransportowali go bezpośrednio do Aresztu Śledczego przy ul. Montelupich w Krakowie.

Obecnie  śledztwo  dotyczące zabójstwa 17-letniej Iwony Cygan, kontynuuje Archiwum X Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości  Zorganizowanej i Korupcji  Prokuratury Krajowej  w Krakowie. Pod koniec grudnia ubr. i na początku bieżącego w tej sprawie  zatrzymano na terenie Polski i postawiono zarzuty 8 osobom. Dziewiąta osoba ,46-latek, który ukrywał się na terenie Austrii poszukiwany był Europejskim Nakazem Aresztowania pod zarzutem zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Ponieważ Sąd Krajowy w Wiedniu zdecydował o ekstradycji podejrzanego, możliwe stało się sprowadzenie go do Polski i postawienie przez polskim wymiarem sprawiedliwości.

Do zabójstwa 17-letniej mieszkanki Szczucina (powiat dąbrowski) doszło w nocy z 13 na 14 sierpnia 1998 r.  Ciało dziewczyny zostało znalezione w miejscowości Łęka Szczucińska, przy wale Wisły znajdującym się w pobliżu drogi prowadzącej w kierunku Warszawy. Zwłoki znalazł przypadkowy mężczyzna, który na tych łąkach wypasał krowy. Sekcja zwłok wskazała na uduszenie jako przyczynę śmierci.

Ponieważ  bezpośrednio po zabójstwie nie zdołano ustalić sprawcy, śledztwo zostało umorzone i odłożone „na półkę”. W Szczucinie po tych wydarzeniach (zginął również potencjalny świadek zdarzenia) panowała swoista „ zmowa milczenia”, wielu świadków  wyemigrowało do m.in. Niemiec, Austrii czy USA.

Sprawą zainteresowało się  krakowskie Archiwum X. Policjanci po  zapoznaniu się z aktami postępowania i  po  analizie całego zdarzenia wystąpili z wnioskiem o podjęcie  postępowania na nowo do prowadzenia.

W kwietniu 2016 r. śledztwo  w sprawie  zabójstwa przejmuje Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji  Prokuratury Krajowej w Krakowie prowadząc dalej czynności wraz z Archiwum X.
Śledczy przesłuchali szereg świadków, w tym niektórych  po uzyskaniu przez nich statusu świadka incognito.

W październiku 2016 r. w miejscowości Łęka Szczucińska w ramach śledztwa przeprowadzony  został  eksperyment procesowy przy pomocy najnowszych zdobyczy techniki. Jego celem  było ustalenie istotnych dla śledztwa okoliczności sprawy oraz weryfikacja posiadanych już materiałów dowodowych. Uzyskane rezultaty jak również uzupełniająca opinia biegłego z Collegium Medicum UJ pozwoliły m.in. na przekształcenie kwalifikacji  sprawy z zabójstwa na zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem. W wyniku tych czynności zabezpieczono także zwój drutu, z którego prawdopodobnie odcięty był fragment będący narzędziem zbrodni.

Doskonała współpraca operacyjno – procesowa  pomiędzy Policją a Prokuraturą pozwoliła na wykonanie wielu czynności, które stanowiły kamień milowy w tej sprawie.

(KGP / dm)

 • Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przy mikrofonie
 • Komendant Główny Policji przy mikrofonie
 • Minister Mariusz Błaszczak
 • Komendant Główny Policji
 • Minister SWiA, Komendant Główny Policji oraz Rzecznik Komendanta Głównego Policji odpowiadają na pytania dziennikarzy
 • Minister Mariusz Błaszczak i nadinsp. Jarosław Szymczyk
 • Konwój Pawła K. z Wiednia do Krakowa
 • Konwój Pawła K. z Wiednia do Krakowa
 • Konwój Pawła K. z Wiednia do Krakowa
 • Konwój Pawła K. z Wiednia do Krakowa
 • Konwój Pawła K. z Wiednia do Krakowa
 • Konwój Pawła K. z Wiednia do Krakowa
 • Konwój Pawła K. z Wiednia do Krakowa

Film Konferencja prasowa Ministra Mariusza Błaszczaka i nadisnp. Jarosława Szymczyka dot. śledztwa ws. zabójstwa Iwony Cygan

Pobierz plik Konferencja prasowa Ministra Mariusza Błaszczaka i nadisnp. Jarosława Szymczyka dot. śledztwa ws. zabójstwa Iwony Cygan (format mp4 - rozmiar 76.31 MB)

Powrót na górę strony