„Dzielnicowy bliżej nas” – materiały informacyjne trafiły do mieszkańców
Policjanci z Olsztyna podczas codziennej służby rozpowszechniają w swoich rejonach informacje i materiały edukacyjne na temat programu „Dzielnicowy bliżej nas”. W ubiegłym tygodniu dzielnicowi z Olsztyna rozdawali mieszkańcom Nagórek i Jarot ulotki ze swoimi danymi teleadresowymi, rozmawiali z mieszkańcami na temat aplikacji „Moja Komenda” i wykorzystaniu Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.
W miniony piątek, 12.05.br., dzielnicowi z Posterunku Policji w Olsztynie w ramach obchodu służbowego spotykali się i rozmawiali z mieszkańcami oraz przedstawicielami instytucji i podmiotów działających na terenie olsztyńskich Jarot i Nagórek, którym wręczali ulotki informujące o założeniach programu „Dzielnicowy bliżej nas”. Każda ulotka opatrzona była numerem kontaktowym i adresem e-mail do „funkcjonariusza pierwszego kontaktu” z danego rejonu, by tym samym ułatwić olsztyniakom kontakt z ich dzielnicowymi. Prawie 40 % respondentów wyraziło opinię, iż dzielnicowi powinni rozdawać wizytówki z numerem telefonu. Podczas służby policjanci rozdysponowywali również plakaty informacyjne, które przekazane zostały m.in. przedstawicielom rad osiedli i proboszczom parafii.
Ponadto w ramach programu „Dzielnicowy bliżej nas” olsztyńscy policjanci podczas codziennej służby rozpowszechniają informacje dotyczące aplikacji „Moja Komenda” i Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Funkcjonariusze instruują, jak zainstalować aplikacje oraz jak z niej korzystać, podpowiadają też, jak jednym kliknięciem ustalić kontakt do swojego dzielnicowego, wpisując adres lub imię i nazwisko policjanta. Mundurowi przypominają, iż usługa jest bezpłatna i można z niej korzystać również bez dostępu do Internetu, czyli w trybie offline. Dzielnicowi propagują również korzystanie z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, która pozwala przekazywać Policji informacje o niebezpiecznych miejscach i sytuacjach w okolicy. Mieszkańcy dowiadują się o tym, że zgłoszenia są anonimowe, a każda informacja pojawiająca się na mapie jest weryfikowana przez policjantów. Policjanci podkreślają jednak, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie jest aplikacją, która służy zgłaszaniu pilnej interwencji i konieczności natychmiastowego przyjazdu policjantów na miejsce. Do tego celu należy wykorzystywać telefony alarmowe 997 lub 112.
(KWP w Olsztynie / mw)