Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Nie wyjeżdżaj za linię. Daj przykład innym” – spot warmińsko – mazurskich policjantów promujący prospołeczne zachowania wśród kierowców

Data publikacji 19.05.2017

To tytuł nowego spotu profilaktycznego warmińsko – mazurskiej policji. Funkcjonariusze zwracają uwagę na to, że obok przepisów ruchu drogowego nie mniej ważna jest kultura i empatia wobec innych.

Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie oraz Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie włączyli się do działań profilaktycznych inicjowanych przez „ Gazetę Olsztyńską”  i „ Naszego Olsztyniaka”.  Ich celem jest zwrócenie uwagi na problematykę prawidłowego parkowania na terenie Olsztyna.  Znakiem rozpoznawczym akcji jest kolorowanka „Karny jeżyk”.  Podczas akcji policjanci prowadzą spotkania z olsztyńskimi przedszkolakami. Tematem tych spotkań jest bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Dzieci zaskakują bogatą wiedzą na temat ruchu drogowego i wiedzą jak zachowywać się bezpiecznie. Towarzyszące policjantkom przedstawicielki gazet wręczają dzieciom kolorowanki - jeżyki.

Poprzez dzieci można dotrzeć do ich rodziców i zwrócić uwagę, że parkowanie jest proste. Oprócz przepisów, które regulują tę materię, nie mniej ważny jest apel do kierowców:

Nie wyjeżdżaj za linię!

Problem parkowania w niedozwolonych miejscach wciąż istnieje. W  2016 na terenie regionu odnotowano ponad  9200 wykroczeń związanych z nieprawidłowym zatrzymaniem lub zaparkowaniem pojazdu.

Nieprawidłowo zaparkowane auta utrudniają życie innym kierowcom, pieszym i rowerzystom. Niefrasobliwi kierowcy potrafią pozostawić je na środku ścieżki rowerowej, zaparkować na całym chodniku czy też na przejściu dla pieszych. Konsekwencją takiego zachowania może być mandat. Drugą sprawą są miejsca parkingowe. Jeżeli na parkingu są one wyznaczone liniami (białymi lub żółtymi), to zgodnie z przepisami kierowca ma obowiązek zaparkować w określonym miejscu. Inaczej sytuacja wygląda na parkingach, gdzie miejsca postojowe zaznaczone są jedynie umownie - np. przez inny kolor kostki brukowej. Wtedy należy odwoływać się do kultury i szacunku wobec innych. Niestety, nie jest rzadkim widokiem samochód zaparkowany między takimi liniami - zamiast jednego, zajmuje dwa miejsca postojowe. Taki widok działa na innych, szukających miejsca na parkingu kierowców jak płachta na byka. Dlatego warto przypominać, jak ważną rolę w ruchu drogowym odgrywa empatia - nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe. Im więcej kierowców będzie zwracać na to uwagę, tym bezpieczniej będzie na drogach.

Policjanci przygotowali spot - którego prosty i jasny przekaz zawarty jest w dwóch zdaniach: „Nie wyjeżdżaj za linię. Daj przykład innym”.

(KWP w Olsztynie / mw)

Film „Nie wyjeżdżaj za linię. Daj przykład innym” – spot warmińsko – mazurskich policjantów promujący prospołeczne zachowania wśród kierowców

Powrót na górę strony