Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ferie na drogach Pomorza

Data publikacji 29.01.2008

Ferie zimowe dla dzieci z Pomorza właśnie się skończyły. Dla policji to okres podsumowania i wyciągnięcia wniosków do następnych przedsięwzięć. Jednym z głównych zadań policji drogowej w okresie ferii było zapewnienie bezpiecznego przewozu dzieci w miejsca wypoczynku. Policjanci skontrolowali blisko 200 autokarów. Stwierdzono tylko jeden przypadek niesprawności skutkujący zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego.

Na identycznym poziomie, w porównaniu do ubiegłorocznych ferii utrzymała się liczba zdarzeń drogowych. W 72 wypadkach drogowych zginęło 9 osób, a 97 zostało rannych.

Żadne z dzieci nie zginęło na drogach. Niepokojący jest natomiast fakt, że coraz częściej najmłodsi doznają obrażeń będąc pasażerami pojazdów. W okresie ferii zaistniało kilka takich zdarzeń. W jednym z wypadków, który miał miejsce 22 stycznia w miejscowości Pomlewo, kierujący ciężarowym iveco uderzył w drzewo. Ciężko ranny 13-letni pasażer został przewieziony śmigłowcem do szpitala.

Zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa w ruchu drogowym to jedno z priorytetowych zadań policji drogowej, ale przede wszystkim odpowiedzialność ciążąca na opiekunach.

Wzorce zachowań na drogach najmłodsi przejmują od dorosłych. Patrząc przez pryzmat służby ruchu drogowego, trzeba zauważyć, że najczęściej dzieci korzystają z drogi idąc bądź wracając ze szkoły. W tym czasie znajdują się pod opieką ... kierowcy gimbusa lub pani nadzorującej przejazd dzieci. Zauważając problemy i trudności tej pracy funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego komendy wojewódzkiej w Gdańsku wspólnie z pracownikami Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego od kilku lat prowadzą szkolenia dla tych osób. Okres ferii zimowych był doskonałą okazją, aby przypomnieć kierowcom autobusów szkolnych o zasadach ruchu czy elementach obowiązkowego wyposażenia pojazdu.

Szkolenie kierowców gimbusów i opiekunów to nie tylko przepisy i regulaminy. Program obejmuje również zasady udzielania pomocy przedmedycznej, czy praktyczne zagadnienia z zakresu kierowania ruchem drogowym, ponieważ w szkoleniach biorą udział również osoby nadzorujące bezpieczne przejście dzieci przez jezdnię.. W tegorocznych szkoleniach, które odbyły się w dniach 15 – 25 stycznia br. na terenie województwa pomorskiego wzięło udział ponad 300 kierowców i opiekunów.

Powrót na górę strony