Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie podejrzani są o pranie pieniędzy

Data publikacji 22.05.2017

Śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte w 2014 r. przez Prokuraturę Okręgową w Krakowie po złożeniu zawiadomienia przez Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Postępowanie prowadzone przez małopolskich policjantów zwalczających przestępczość gospodarczą dotyczyło podejrzenia prania brudnych pieniędzy przez firmy, zajmujące się działalnością gospodarczą zarówno w Polsce, na Słowacji jak i w Czechach. Śledczy oszacowali, że mogło został „wypranych” ponad 27 mln złotych.

Z wiedzy zgromadzonej przez funkcjonariuszy wynikało, że w latach 2013-2014 doszło do przestępczego procederu polegającego na wyłudzeniu zwrotów naliczonego podatku VAT, w związku z pozornymi transakcjami wewnątrz wspólnotowego nabycia i dostawy różnego rodzaju towarów. W ten sposób wyłudzono ponad 9 mln złotych podatku VAT.

Towary w postaci odrdzewiacza, żarówek oraz środka do produkcji farb (interpon) miały być sprzedawane ze Słowacji lub Czech do Polski gdzie rzekomo miały trafiać np. do firmy w Krakowie – następnie do firmy na Śląsku i Poznania a stamtąd miały wracać do tej samej firmy na Słowacji lub w Czechach.

Podmioty biorące udział w tej karuzeli ulegały szybkiej rotacji - znikały stare, powstawały nowe, zmieniała się droga przepływu faktur. Niektóre z tych firm istniały jedynie na papierze (np.firma słowacka) inne zakładane były na słupy, jeszcze inne, legalnie funkcjonujące, zajmowały się na co dzień np. sprzedażą kosmetyków a wykazywały faktury na zakup interponu. Firmy legalnie działające na rynku, nabywały  towar za cenę netto oraz podatek VAT a następnie eksportowały towar do firm zagranicznych (na Słowacji czy w Czechach) za cenę powiększoną o niewielką prowizję. Następnie spółki te występowały o zwrot naliczonego podatku VAT. W trakcie postępowania dokonano blokady rachunku bankowego jednej z firm w wysokości około 1 mln złotych. Powyższa kwota została przejęta przez Urząd Skarbowy na poczet zaległych zobowiązań.

Podczas śledztwa policjanci przeprowadzili kilkadziesiąt przeszukań w siedzibach kilkunastu firm jak i mieszkań ich właścicieli. Zabezpieczono dokumentację papierową jak sprzęt elektroniczny. Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego, w okresie od marca br. do 16 maja 2017r. policjanci zatrzymali do tej sprawy 6 osób podejrzanych.

34-letnia kobieta i 62-letni mężczyzna usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej (art.258 kk), prania pieniędzy (art. 299 kk) oraz tzw. firmanctwa (art. 55 kks). Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności. 33-letni mężczyzna oraz 33-letnia kobieta usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz pomocnictwa do firmanctwa. Grozi im do 5 lat pozbawienia wolności. Dwaj kolejni podejrzani usłyszeli zarzuty pomocnictwa do firmanctwa. Wobec wszystkich zastosowano poręczenia majątkowego oraz policyjnego dozoru. Sprawa jest wielowątkowa, rozwojowa, przewidywane są dalsze zatrzymania.

(KWP w Krakowie / ig)

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 11.28 MB)

Powrót na górę strony