Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uważajmy na niewybuchy!

Data publikacji 22.05.2017

Żagańscy i szprotawscy policjanci zabezpieczali kolejne miejsca znalezienia niewybuchów. Granat z czasów II wojny światowej został znaleziony nad rzeką przez wędkarza, a metalowa puszka z amunicją przez mężczyznę w czasie prac ziemnych. W 2016 roku żagańscy policjanci, aż 34 razy zabezpieczali miejsca znalezionych niewybuchów.

W piątek (19 maja br.) dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu został telefonicznie powiadomiony o znalezieniu niewybuchu. Ustalono, że mężczyzna podczas wędkowania zauważył niewybuch leżący w mule, nad brzegiem rzeki. Na miejsce zostali skierowani policjanci. Niewybuchem okazał się granat z okresu II wojny światowej. O niebezpiecznym znalezisku została powiadomiona Jednostka Wojskowa z Głogowa. Następnego dnia (20 maja br.) dyżurny Komisariatu Policji w Szprotawie otrzymał zgłoszenie o znalezieniu w czasie prac ziemnych metalowej puszki amunicyjnej wypełnionej zardzewiałymi nabojami do karabinka. Do czasu przyjazdu patrolu saperskiego znaleziska z okresu II wojny światowej zabezpieczali policjanci.

W 2016 r. policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu aż 34 razy zabezpieczali miejsca znalezionych niewybuchów: bomb lotniczych, pocisków i granatów z okresu II wojny światowej. W ubiegłym roku największe znalezisko niewybuchów zostało ujawnione latem, w opuszczonej szopie w miejscowości Rudawica. Policjanci zabezpieczali tam miejsce znalezienia prawie 40 sztuk poradzieckiej amunicji do granatników i pocisków artyleryjskich. W związku z zagrożeniem życia i zdrowia mieszkańców, policjanci wspólnie ze strażakami ewakuowali z kilkunastu budynków 38 osób, w tym 10 dzieci. Działania zakończyły się po ponad 5 godzinach. Groźne niewypały zostały zabezpieczone przez saperów.

Podczas prac polowych, robót drogowych, albo w czasie spacerów po lesie, wycieczek i wędrówek, nadal można natknąć się na niewybuch lub niewypał z czasów II wojny światowej. Dlatego pamiętajmy, aby nie dotykać takich znalezisk, nie przenosić je w inne miejsca. Jeśli to możliwe, należy miejsce, w którym został znaleziony niewypał lub niewybuch oznaczyć i jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę Policję.

(KWP w Gorzowie Wlkp. / ig)

  • Zabezpieczone niewybuchy
  • Zabezpieczone niewybuchy
  • Zabezpieczone niewybuchy
Powrót na górę strony