Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ratują ludzkie życie i pomagają

Data publikacji 23.05.2017

Policyjni wodniacy patrolując jezioro Wigry pomogli żeglarzom z Suwałk, którym wywróciła się omega. Dzięki szybkiej i sprawnej akcji policjantów, WOPR-owców i innych żeglarzy tym razem nie doszło do tragedii. 37- latek i 53- latka bezpiecznie trafili na brzeg. Policjanci z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Płocku, którzy wracali z zabezpieczenia imprezy sportowej jako pierwsi udzielili pomocy uczestnikom zdarzenia drogowego w Ościsłowie (droga relacji K60 – Budy Rumockie). W sobotnie popołudnie, w jednym z mieszkań przy ulicy Mickiewicza w Poraju, wybuchł pożar. Jako pierwsi na miejsce przyjechali policjanci z Myszkowa. Mundurowi, w obawie o ludzkie życie, postanowili interweniować jeszcze przed przyjazdem strażaków. Z płonącego mieszkania wyprowadzili 42-latka.

Dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach w niedzielę, 21.05.br., przed godziną 15.00 został powiadomiony o wywróconej żaglówce na jeziorze Wigry. W tym czasie panowały trudne warunki na wodzie. Wiał porywisty wiatr. Policjanci z patrolu wodnego pełniący służbę na tym akwenie, po kilkunastu minutach od zgłoszenia byli przy wywróconej omedze, na której siedział mężczyzna. W tym czasie na miejsce przybyła też załoga WOPR. Mundurowi z poszkodowanym 37-latkiem podpłynęli do drugiej żaglówki, której załoga pomogła jego koleżance. 53-latka oświadczyła, że nie potrzebuje pomocy. Z relacji turystów wynikało, że nagły i silny podmuch wiatru wywrócił ich łódź. Policjanci bezpiecznie przetransportowali mężczyznę do brzegu, gdzie przekazali go załodze karetki pogotowia, a WOPR-owcy odholowali omegę do jednego z pomostów w Mikołajewie.

Na szczęście, tym razem, nikomu nic się nie stało.

Policjanci przez cały sezon letni będą dbać o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą oraz zabezpieczać imprezy organizowane na akwenach. Ich zadaniem będzie także eliminowanie kłusowników oraz prowadzenie akcji ratowniczych i profilaktycznych dla dzieci i młodzieży, jak również  sprawdzanie stanu trzeźwości osób korzystających z różnego rodzaju sprzętu pływającego.

Mundurowi apelują o rozwagę i ostrożność, a także nie łączenie alkoholu z wodnymi kąpielami.

***

W niedzielę wieczorem samochód osobowy, którym podróżowały trzy osoby uderzył w drzewo. Według ustaleń policjantów, 20-letni kierowca samochodu osobowego Opel Vectra wraz z dwoma pasażerami jechali od strony Budy Rumockie. Przejeżdżając przez las najprawdopodobniej na drogę wyszło zwierzę, kierowca aby uniknąć zderzenia zaczął gwałtownie hamować, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył bokiem pojazdu w drzewo.

Policjantów z SPPP w Płocku zatrzymali inni kierowcy na drodze krajowej nr 60 aby udzielić pomocy uczestnikom zdarzenia drogowego, do którego doszło pod Ościsłowem. Byli pierwsi na miejscu zdarzenia. 7 osobowym składem udzielili niezbędnej pomocy poszkodowanym. Po opatrzeniu ran kierowca oraz dwóch pasażerów zostało przewiezionych do szpitala w Ciechanowie. Mieszkańcy pow. ciechanowskiego w wieku od 19 do 21 lat na szczęście nie odnieśli poważniejszych obrażeń ciała. Po badaniach zostali zwolnieni do domu.

Postawa Policjantów SPPP w Płocku jest godna pochwały i uznania, policjanci są przede wszystkim od ratowania życia i zdrowia.

***

Dyżurny policji w Myszkowie otrzymał informację, że w domu jednorodzinnym przy ulicy Mickiewicza w Poraju pali się mieszkanie. Jako pierwsi na miejsce zdarzenia przyjechali myszkowscy kryminalni. Z palącego się budynku wydobywały się kłęby dymu.

Mając informację, że wewnątrz może znajdować się człowiek, stróże prawa postanowili interweniować jeszcze przed przyjazdem strażaków. W obawie o ludzkie życie, mimo braku specjalistycznego sprzętu, wkroczyli do akcji. Wejście przez drzwi do domu było praktycznie niemożliwe ze względu na silne zadymienie i całkowity brak widoczności. Nie zważając na niebezpieczeństwo, przedostali się na balkon i, przez uchylone drzwi, weszli do środka. W jednym z płonących pomieszczeń odnaleźli półprzytomnego mężczyznę. Natychmiast wyprowadzili go na balkon i udzielili mu pierwszej pomocy. Po przyjeździe na miejsce służb ratunkowych, mężczyzna został przekazany załodze karetki pogotowia.

(KWP w Białymstoku, KWP zs. w Radomiu, KWP w Katowicach / mw, ig)

Powrót na górę strony