Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zabezpieczone nielegalne oprogramowanie

Data publikacji 29.01.2008

Policjanci z Mokotowa zwalczający przestępczość gospodarczą zabezpieczyli wczoraj nielegalne oprogramowanie. Komputery z zainstalowanymi „piratami” wykorzystywała jedna z firm w swojej siedzibie przy ulicy Wąwozowej. W akcji uczestniczył biegły sądowy z zakresu informatyki. Szacunkowa wartość strat producentów oprogramowania to 12 tysięcy złotych.

Wczoraj policjanci z sekcji do walki z przestępczością gospodarczą mokotowskiej komendy zapukali do drzwi jednej z firm mającej swoją siedzibę przy ulicy Wąwozowej. Funkcjonariuszom towarzyszył biegły sądowy z zakresu informatyki. Z informacji operacyjnych uzyskanych przez policjantów wynikało, że w firmie użytkowane są komputery z nielegalnym oprogramowaniem.

Przypuszczenia potwierdziły się. Zaskoczony widokiem policjantów właściciel firmy Robert D. (45 lat) próbował w ostatniej chwili wyłączyć działający komputer. Na nic się jednak zdały jego wysiłki.

W trakcie kontroli okazało się, że na dwóch komputerach użytkowanych w biurze firmy zainstalowano pirackie wersje systemów operacyjnych i pakietów oprogramowania biurowego. Straty poniesione przez producentów programów szacowane są na około 12 tysięcy złotych.

Za paserstwo komputerowe grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Powrót na górę strony