Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Paliwowa zorganizowana grupa przestępcza rozbita

Data publikacji 23.03.2006

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, pranie brudnych pieniędzy, fałszowanie dokumentów oraz oszustwa. Ich przestępcza działalność miała związek z nielegalnym przerabianiem oleju opałowego i wprowadzaniem go do obrotu handlowego jako olej napędowy.

Olsztyńscy policjanci współrealizują tę sprawę z toruńskimi funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego od października 2005 roku. Do 22 marca br. zatrzymano w tej sprawie już 14 osób, z czego 12 to mieszkańcy Warmii i Mazur. 10 z nich zostało tymczasowo aresztowanych. Policjanci zabezpieczyli ich majątek na sumę 410 tysięcy złotych.

Zatrzymani wczoraj w swoich domach 40-letni Wojciech Sz. i 52-letni Bogusław Z. między innymi współpracowali, jak pozostali podejrzani, z grupami przestępczymi z terenu Szczecina i Gorzowa Wielkopolskiego. Do popełniania przestępstw przygotowywali się bardzo starannie. Zatrudniali chociażby specjalistów - chemików, którzy stosując odpowiednie komponenty odbarwiali olej opałowy. Ten był z kolei sprzedawany jako olej napędowy legalnie działającym podmiotom gospodarczym z terenu kilku województw. Odbarwiony olej był wprowadzany także do obrotu za pośrednictwem współpracujących z przestępcami firm, które wykorzystywały do tego fikcyjne faktury.Wśród oszukanych podmiotów gospodarczych byli także licencjonowani odbiorcy dużych koncernów paliwowych.

Jak ustalili policjanci, w ten sposób dziennie było wprowadzanych do obrotu około 200 tysięcy litrów oleju. Na obecnym etapie prowadzonych czynności wyliczono, że podejrzani przerobili olej opałowy, który sprzedali jako napędowy na sumę 1mln 150 tysięcy złotych. Kwota "wypranych" pieniędzy szacowana jest na ponad 4 mln złotych i wraz z postępami śledztwa rośnie.

Zatrzymani mieszkańcy Olsztyna trafili do policyjnego aresztu w Toruniu. Tam wykonywane są czynności z ich udziałem. Policjanci będą wnioskować o ich tymczasowe aresztowanie. Grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Powrót na górę strony