Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

300-letnie zaginione lichtarze ukryte były w szafie

Data publikacji 30.05.2017

Zachodniopomorscy policjanci zabezpieczyli lichtarze z 1740 roku i XVII w z kościoła w Węgorzy, w gminie Osina, które zaginęły w nieznanych okolicznościach w latach 1987-2016. Lichtarze ujęte były w katalogu utraconych zabytków sakralnych powiatu goleniowskiego i stargardzkiego podkom. dr. Marka Łuczaka, wydanego przez KWP w Szczecinie w lutym tego roku.

Z koordynatorem ds. zabytków KWP w Szczecinie skontaktował się wczoraj, 29.05.br., mieszkaniec Węgorzy, który po zapoznaniu się z publikacją poinformował o odnalezieniu poszukiwanych lichtarzy w kościele. 300-letnie lichtarze spoczywały ukryte w szafie przy kruchcie podwieżowej.

Koordynator wraz z policjantem z KP w Nowogardzie pojechali do Węgorzy, gdzie potwierdzono, że są to poszukiwane zabytki. Na młodszych lichtarzach z 1740 roku zachowała się inskrypcja wykonana majuskułą umożliwiająca ich bezsprzeczną identyfikację: ILSE DOROTHEA LEBENSIN GEBHORENE DORNCRELLIN PASTORINN ANNO 1740. Świeczniki pochodzące z późnego renesansu, wykonane zostały z mosiądzu. Starsze lichtarze z XVII w nie posiadały żadnych inskrypcji.

Policja wciąż poszukuje pozostałych zaginionych zabytków z parafii w Strzelewie: pary lichtarzy z 1740 roku z kościoła w Strzelewie, identycznych w formach jak lichtarze z Węgorzy, żeliwnego krzyża ołtarzowego z lat 1820-1840, dwóch witraży z kościoła w Czernicy  z 1653 roku z inskrypcją: Ruder Deter, oraz witraża z 1695 r. z inskrypcją: Jurgen Strucke 1695, a także konfesjonału z 2 połowy XIX w z kościoła w Kościuszkach. Zabytki te są ważnym elementem historii regionu, dlatego cenne są wszelkie informacje mogące przyczynić się do ich odnalezienia.

(KWP w Szczecinie / mw)

  • odnalezione 300-letnie lichtarze
  • odnalezione 300-letnie lichtarze
  • odnalezione 300-letnie lichtarze
  • odnalezione 300-letnie lichtarze
Powrót na górę strony