Policyjni ratownicy z całego kraju w akcji
Pod honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji rozegrany został V. Finał Ogólnopolskich Zawodów Ratowników Policyjnych z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Najlepsi policyjni ratownicy z każdego województwa rywalizowali w słupskiej Szkole Policji. W tym roku zmaganiom ratowników towarzyszyła też kilkudniowa konferencja naukowa. Najlepszymi ratownikami udzielającymi kwalifikowanej pierwszej pomocy okazali się policjanci z Kielc.
Honorowy Patronat:
Celem Ogólnopolskich Zawodów Ratowników Policyjnych z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy jest podnoszenie poziomu wiedzy i umiejętności z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Kolejna edycja zawodów miała także ugruntować wizerunek sprawnego, wszechstronnie wyszkolonego policjanta, gotowego nieść pomoc poszkodowanym.
Całe przedsięwzięcie podzielane zostało na dwie części: zawody oraz konferencję naukowo-szkoleniową. W zawodach udział wzięły reprezentacje policyjnych ratowników ze wszystkich województw.
Puchar dla zwycięzców ufundował Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak. Puchar za II. miejsce ufundował Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk, a za miejsce III. - Komendant Szkoły Policji w Słupsku insp. Jacek Gil. Dodatkowo trzy zwycięskie reprezentacje otrzymały nagrody pieniężne ufundowane przez Komendanta Głównego Policji.
Wyniki rywalizacji przedstawiają się następująco:
1. miejsce | st.sierż. Michał Machulski sierż. Michał Kwieciński |
KWP Kielce |
2. miejsce | sierż.sztab. Tomasz Ladziński st.sierż. Przemysław Panaś |
KWP Kraków |
3. miejsce | sierż.sztab. Andrzej Spiechowicz st.post. Alan Olszewski |
KWP Katowic |
Pełna klasyfikacja zawodów (plik .PDF)
W tym roku ratowniczym zmaganiom towarzyszyłą konferencja naukowa. Ideą tego spotkania było omówienie aktualnych zagadnień i nowości w zakresie ratownictwa. Równie ważnym aspektem omawianym przez policjantów i naukowców były działania ratownicze podejmowane na co dzień przez powołane do tego służby. Mowa tutaj nie tylko o pogotowiu, ale również o Policji i Straży Pożarnej - funkcjonariusze tych formacji bardzo często są pierwsi na miejscu zdarzeń, w których osoby poszkodowane muszą niezwłocznie otrzymać pierwszą pomoc.
W tegorocznej edycji zawodów, nad którymi honorowy patronat objął Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak, policjanci rywalizowali w pięciu konkurencjach. W kilku przypadkach organizatorzy postawili zawodnikom bardzo wysokie wymagania. Kilkakrotnie stan osób, którym należało udzielić pomocy był na tyle skomplikowany, że wymagał zastosowania procedur na co dzień wykonywanych niezwykle rzadko. Już w trakcie rywalizacji okazało się jednak, że policyjni ratownicy reprezentują ponadprzeciętny poziom umiejętności i wiedzy. Złożoność poszczególnych zadań nie zaskoczyła ratowniczych zespołów, choć w trakcie udzielania pomocy dzieciom, emocje były bardzo duże.
Konkurencja nr 1
Policjanci rozwiązywali test jednokrotnego wyboru składający się z 30 pytań z 5 wariantami odpowiedzi. Test zawierał zagadnienia z zakresu resuscytacji niemowląt, dzieci i dorosłych oraz procedur z zakresu pierwszej pomocy zgodnie z wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji z 2015 roku.
Konkurencja nr 2
Z polecenia dyżurnego policyjny patrol został skierowany do mieszkania w bloku, w którym ktoś głośno krzyczał. Hałas w mieszkaniu przeszkadzał innym sąsiadom. Po wejściu do mieszkania policjanci zastali przerażoną matkę trzymającą w rękach niemowlę. Dziecko było w stanie nagłego zatrzymania krążenia. Zadaniem policjantów było wdrożenie odpowiednich procedur ratowniczych oraz wsparcie psychiczne matki.
Była to konkurencja, która u uczestników wywołała największe emocje. Dzięki perfekcyjnej grze ratowniczki odgrywającej rolę zrozpaczonej matki, u kilku osób obserwujących interwencję pojawiły się łzy.
Konkurencja nr 3
Policyjny patrol skierowany został w okolice sklepu, gdzie miało dojść do napadu z użyciem broni palnej. Na miejsce zdarzenia dotarł wcześniej jednoosobowy patrol zmotoryzowany. Po dotarciu na miejsce samochód został ostrzelany przez nieznanego sprawcę, a znajdujący się w pojeździe policjant został ranny. Dyżurny od kilku minut nie mógł nawiązać z nim kontaktu.
Zadaniem policjantów było bezpieczne podejście do miejsca zdarzenia, zgodnie z zasadami taktyki i techniki interwencji. Ze względu na zagrożenie musieli szybko ewakuować rannego policjanta i w miejscu bezpiecznym wdrożyć procedurę CABC.
Realności całemu zdarzenia dodawał fakt, że interwencja odbywała się przy policyjnym radiowozie, w którym policjanci, podczas interwencji zostali ostrzelani kilka lat temu z broni maszynowej. Do zdarzenia doszło na Śląsku, podczas próby zatrzymania awanturującego się mężczyzny, który zabarykadował się w domu i strzelał w kierunku policjantów z karabinu maszynowego.
Konkurencja nr 4
W zadaniu tym policjanci działali w garażu. Podczas cofania ciągnika rolniczego w wraz z maszyną tnącą został potrącony 8-letni chłopiec. W trakcie zdarzenia dziecko zostało wciągnięte pod urządzenie, w wyniku czego doznało nagłego zatrzymania krążenia, towarzyszyło temu zmiażdżenie kończyny dolnej. Dodatkowym utrudnieniem była niemożność ewakuacji dziecka spod ciągnika.
Konkurencja nr 5
W trakcie burd na stadionie jeden z funkcjonariuszy został obrzucony łatwopalną substancją, do której był dołączony środek pirotechniczny. Nastąpiła eksplozja i policjant doznał uszkodzeń ciała. Ranny był w stanie nagłego zatrzymania krążenia spowodowanego niedrożnością dróg oddechowych w wyniku ciężkiego oparzenia dróg oddechowych.
W tej konkurencji sprawdzano jakie techniki zostaną wdrożone w zakresie modyfikacji algorytmu RKO, zaopatrywania obrażeń, jak również sposobów przyrządowego udrożnienia dróg oddechowych.
Dodatkową atrakcją dla finalistów oraz osób biorących udział w konferencji nakowej był koncert wykładowców i studentów Instytutu Muzyki Akademii Pomorskiej w Słupsku pod dyrekcją Moniki Zytke. W auli słupskiej Szkoły Policji można było wysłuchać wielu znanych polskich przebojów. Poniżej prezentujemy migawki filmowe z koncertu.