Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uważajmy na internetowych oszustów

Data publikacji 02.06.2017

Na kwotę prawie 50 000 złotych zostały okradzione dwie mieszkanki powiatu krapkowickiego. To „efekt” znajomości z internetowymi oszustami. Dlatego pamiętajmy, że oszuści dzięki sieci mogą wymyślać wiele tożsamości, zawodów i profesji tylko po to, aby nawiązać kontakt i stopniowo zdobyć zaufanie swojej ofiary. Później zrobią wszystko, aby ją okraść.

Policjanci z Krapkowic i Zdzieszowic prowadzą sprawy, w których ofiarami internetowego oszusta stały się dwie mieszkanki powiatu. W pierwszym przypadku, 38-latka oszustowi podającemu się za właściciela firmy budowlanej z USA przekazała prawie 23 tys. złotych. W drugim, 37-latka przekazała 6,5 tysiąca dolarów. Tym razem oszust podał się za żołnierza amerykańskiej armii stacjonującego w Iraku.

W obu przypadkach, oszuści przez kilka miesięcy za pośrednictwem jednego z portali internetowych prowadzili korespondencję. Z czasem nawiązywali coraz większe zaufanie, sprawiając wrażenie bardzo otwartych i przyjaznych. Następnie pisali, że mają problemy finansowe i prosili o wsparcie. Kobiety pożyczając pieniądze od rodziny i znajomych oraz zaciągając pożyczki w bankach przekazały prawie 50 000 złotych na konta banków znajdujących się poza Unią Europejską. Gdy zaczęły dopominać się o zwrot pieniędzy i osobisty kontakt „przyjaciele” zlikwidowali swoje profile.

Dlatego pamiętajmy – nawiązując nowe znajomości przez internet - bądźmy bardzo ostrożni. Przecież tak naprawdę nie wiemy do końca, kto znajduje się po drugiej stronie komputera. Policjanci przestrzegają, aby nie przesyłać pod żadnym pozorem żadnych pieniędzy osobom, których tak naprawdę nie znamy.

Aby uniknąć straty finansowej w sytuacji, kiedy po zawarciu nowej znajomości internetowej możemy stać się celem internetowego oszusta nie należy:

  • podawać zbyt wiele szczegółów ze swojego życia osobistego, a także co jest ważne nie udostępniać prywatnych danych.
  • angażować się emocjonalnie w internetową znajomość, zanim nie dojdzie do spotkania na żywo, bowiem tylko wtedy mamy szansę zobaczyć, z kim tak naprawdę mamy do czynienia.
  • jeżeli rozmowa z nowopoznaną osobą będzie od początku dotyczyła pożyczenia pieniędzy, konieczność wpłaty kaucji za wyjście z więzienia, problemy z magazynem w którym miały być przechowywane materiały budowlane, problemy zdrowotne po potrąceniu przez samochód, czy możliwość uniknięcia wyjazdu na misję, gdzie będzie używano broń chemiczna itp., należy odmówić, a najlepiej – od razu zakończyć znajomość. Pamiętajmy, że oszuści w celu zdobycia zaufania wykorzystują najróżniejsze historyjki i legendy.
  • przed zawarciem nowej znajomości warto prześledzić fora, portale społecznościowe oraz strony internetowe, gdzie można odnaleźć informacje na temat oszustów, jak również przeczytać na temat sposobów ich działania.
  • należy pamiętać, aby w przypadku jakiegokolwiek podejrzenia, że w sieci działa oszust, taką informację przekazać policjantom i nigdy nie przekazywać pieniędzy internetowym znajomym.

(KWP w Opolu / kp)

 

Powrót na górę strony