Ślubowanie nowych policjantów
W całym kraju odbywają się ślubowania kolejnych, nowo przyjętych policjantów. To już kolejny nabór do naszej formacji w tym roku. Funkcjonariusze ślubują służyć wiernie narodowi, chronić porządek prawny, strzec bezpieczeństwa państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia. W szeregi kujawsko-pomorskiej policji wstąpiło 37 nowych policjantów. W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Kielcach rotę ślubowania wypowiedziało 33 młodych policjantów. Stołeczny garnizon zasili z kolei 40 nowych policjantów.
Jeszcze przed uroczystością przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego wystawiono posterunek honorowy. Na pl. Krasińskich ustawiła się Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, Kompania Reprezentacyjna Policji z pocztem flagowym i sztandarowym, pododdziały ślubujących policjantów oraz pododdziały konne Ogniwa Konnego Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego Komendy Stołecznej Policji oraz Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego. W uroczystej zbiórce uczestniczyli zaproszeni goście, kadra kierownicza Komendy Stołecznej Policji, rodziny ślubujących policjantów oraz mieszkańcy stolicy.
Po złożeniu meldunku przez dowódcę uroczystości Komendantowi Stołecznemu Policji, dokonano przeglądu pododdziałów. Po podniesieniu flagi na maszt został odegrany hymn państwowy Rzeczypospolitej Polskiej.
Po powitaniu gości zgromadzonych na placu Krasińskich głos zabrał Komendant Stołeczny Policji mł. insp. dr Rafał Kubicki, który w pierwszej kolejności zwrócił się do młodych policjantów: - Dzisiejszy dzień jest dla Was szczególny. Składając ślubowanie potwierdzacie wybór Waszej drogi zawodowej, a słowa roty wypowiadane przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego nabiorą szczególnej wartości. Niech będą drogowskazem w Waszej dalszej służbie. Życząc wam powodzenia, przekażcie proszę słowa uznania najbliższym, których wsparcie i wyrozumiałość podczas pełnienia waszej służby będzie niezwykle istotna. Dzisiejsza uroczystość to również okazja do uhonorowania Ogniwa Konnego stołecznej Policji, które obchodzi w tym roku 45-lecie.
Następnie odbyło się uroczyste ślubowanie 40 nowo przyjętych policjantów na sztandar Komendy Stołecznej Policji. "Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków policjanta, ślubuję…” - słowa roty funkcjonariusze powtarzali za mł. insp. dr. Rafałem Kubickim, Komendantem Stołecznym Policji.
Po zakończeniu ślubowania rozpoczęła się część uroczystości związana z 45. rocznicą utworzenia Ogniwa Konnego Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego Komendy Stołecznej Policji. W związku z jubileuszem Komendant Stołeczny Policji wszystkim funkcjonariuszom ogniwa wręczył nagrody oraz listy gratulacyjne.
Okolicznościowymi grawertonami uhonorowano również osoby wspierające stołeczne Ogniwo Konne: Prezesa PGR Bródno Waldemara Rolewskiego oraz Koordynatora z ramienia Wydziału Prewencji Komendy Stołecznej Policji asp. szt. Roberta Rożnowskiego.
Kolejnym punktem uroczystości było złożenie kwiatów pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego. Wieniec złożył Komendant Stołeczny Policji wraz z zastępcami: mł. insp. Piotrem Berentem oraz podinsp. Andrzejem Krajewskim oraz delegacją ślubujących policjantów. Po złożeniu kwiatów trębacze odegrali melodię „Śpij Kolego”.
Następnie przy dźwiękach „Warszawianki” przeszła defilada składająca się z pododdziałów Kompanii Reprezentacyjnej Policji oraz pododdziałów konnych: Ogniwa Konnego Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego oraz Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego. Na koniec policyjna orkiestra wystąpiła w pokazie musztry paradnej.
Policjanci, którzy złożyli dziś ślubowanie przejdą podstawowe przeszkolenie i pełnić będą służbę w Oddziale Prewencji Policji w Warszawie. Do ich głównych zadań należeć będzie patrolowanie stołecznych ulic oraz zabezpieczanie różnego rodzaju imprez o charakterze masowym, imprez sportowych, kulturalnych i zgromadzeń publicznych.
Nawiązując do 45. rocznicy utworzenia Ogniwa Konnego Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego Komendy Stołecznej Policji warto nadmienić, że wykorzystanie koni w Policji nawiązuje do tradycji formacji konnych Policji Państwowej z okresy międzywojennego. Policja Konna była wówczas wzorcowo zorganizowana, a z jej doświadczeń korzystały policje państw zachodnich. Obecne Ogniwo Konne w garnizonie stołecznym posiada 20 koni rasy śląskiej, liczy 22 policjantów, w tym 6 kobiet. Systematyczne treningi, patrole i codzienna obsługa konia służbowego to ciężka praca, dlatego sprawdzają się w tej formacji wyłącznie policyjni pasjonaci jeździectwa.
Komenda Stołeczna Policji od wielu lat organizuje ślubowania w miejscach pamięci narodowej. Policjanci składali ślubowania przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego, w Muzeum Katyńskim oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. Miejsce dzisiejszej uroczystości jest również wyjątkowe, ponieważ upamiętnia bohaterską walkę o wolność Warszawy i całej Polski. Wielokrotnie swoje życie w obronie Ojczyzny oddawali również policjanci. Pamiętając o ich oddanej służbie oraz ryzyku, jakie jest wpisane w ich codzienną pracę, słowa roty dzisiejszego ślubowania nabrały symbolicznego charakteru.
***
Słowa gratulacji i powodzenia w czasie trwania uroczystości policjanci usłyszeli od Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy. - Być policjantem to zaszczyt, to honor, ale też obowiązek – powiedział insp. Paweł Spychała. Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy zwrócił uwagę na słowa roty wypowiedziane podczas ślubowania. Szef kujawsko-pomorskich policjantów podziękował za wsparcie i przygotowanie do roli policjanta rodzinom ślubujących.
Następnie głos zabrał kapelan kujawsko-pomorskiej policji Ks. Prałat Stanisław Kotowski, który życzył policjantom wytrwałości i powodzenia na szkoleniu. Kapelan zwrócił szczególną uwagę na konieczność kształtowania własnego ducha i sumienia przez młodych policjantów, którzy w codziennej służbie spotykać się będą także ze złem.
Po zakończeniu szkolenia podstawowego, funkcjonariusze powrócą do naszego województwa: dziewięciu do Bydgoszczy, siedmiu do Włocławka, pięciu do Torunia i Świecia, dwóch do Nakła, Inowrocławia i Wąbrzeźna, jeden do Tucholi oraz czterech do pionu kryminalnego KWP w Bydgoszczy.
Młodzi policjanci zaczną półroczne szkolenie na kursie podstawowym w Szkole Policji w Słupsku.
***
Na początku dzisiejszej uroczystości w sali im. mjr Jana Piwnika „Ponurego”, mł. insp. Zbigniew Wilk dotychczas pełniący obowiązki na stanowisku Komendanta Powiatowego Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim, przywitał się ze sztandarem ostrowieckiej jednostki. Tym samym mł. insp. Zbigniew Wilk nie pełni już obowiązków, a został powołany na to stanowisko.
Kolejno 33 nowych policjantów wypowiadając słowa roty, ślubowało na sztandar Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach „strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia.”. Niebawem każdy z nich wyjedzie na sześciomiesięczne szkolenie, po którym odbędzie się adaptacja zawodowa. Dopiero wtedy z odpowiednią wiedzą z zakresu przepisów prawa i taktyki policyjnej oraz umiejętnościami strzeleckimi, wrócą do swoich macierzystych jednostek na terenie naszego województwa. Tam już na stałe wypełniać będą przydzielone im obowiązki służbowe.
Następnie podczas uroczystości insp. Dariusz Augustyniak wręczył rozkaz personalny o powierzeniu pełnienia obowiązków na stanowisku służbowym Zastępcy Dowódcy Oddziału Prewencji Policji w Kielcach podinsp. Grzegorzowi Wieczorkowi.
Kolejnym punktem spotkania, było wręczenie nagród Komendanta Głównego Policji oraz Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach wyróżniającym się w służbie policjantom. Mowa tu o trzech funkcjonariuszach, którzy ujawnili i zabezpieczyli kolejne 6 kg zabronionych środków odurzających oraz materiały wybuchowe i wyroby akcyzowe, a także udzielali pierwszej pomocy poszkodowanej w wypadku samochodowym 33-letniej kobiecie oraz jej 4-letniemu synowi.
W uroczystości oprócz Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach insp. Dariusza Augustyniaka i jego Zastępcy insp. Artura Bednarka wziął udział także Doradca Wojewody Świętokrzyskiego Andrzej Pruś, kadra kierownicza świętokrzyskiego garnizonu, kapelan Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim Franciszek Sałęga oraz rodziny nowo przyjętych funkcjonariuszy.
(KSP, KWP w Bydgoszczy, KWP w Kielcach / ig)
KSP
KWP w Kielcach
KWP w Bydgoszczy