Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Likwidacja przez CBŚP kanału przerzutowego haszyszu i rozwikłanie sprawy włamania do magazynu celników

Data publikacji 05.06.2017

Prawie 54 kg haszyszu zabezpieczyli policjanci gdańskiego CBŚP we współpracy z MOSG z Gdańska. Funkcjonariusze zatrzymali w sumie 7 osób, które brały udział w procederze przemytu narkotyków z Hiszpanii do Polski. Już wiadomo, że mężczyźni oprócz przestępczości narkotykowej mają na swoim koncie włamanie do magazynu urzędu celnego i kradzież maszyn do produkcji papierosów, jak też gotowych wyrobów tytoniowych wartości co najmniej 3 mln zł. W śledztwie prowadzonym przez Pomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej PK w Gdańsku wszyscy usłyszeli zarzuty, a 6 osób najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie. Sprawa koordynowana była przez Europol.

Funkcjonariusze CBŚP z Gdańska współpracując z Morskim Oddziałem SG dotarli do przemytników haszyszu. Funkcjonariusze zatrzymali na parkingu jednego z centrów handlowych w Gdańsku dwóch mężczyzn w momencie, gdy wyjmowali haszysz ze schowka umieszczonego w kabinie TiRa. Podczas przeszukania samochodu policjanci znaleźli 13 pakunków z haszyszem. Prawie 54 kilogramy narkotyków ukryte były w specjalnie skonstruowanej skrytce umieszczonej na tylnej ścianie kabiny kierowcy. Mateusz K. (24 l.) i Jacek M. (47 l.) trafili do policyjnej izby zatrzymań, a następnie prokuratury.

Policjanci CBŚP ustalili, że haszysz został przemycony do Polski z Hiszpanii przez Francję i Niemcy. Oprócz zatrzymanych na parkingu mężczyzn, zaangażowanych w przestępczy proceder, było kilka innych osób. Policjanci dotarli więc do ojca Mateusza K. – Mirosława (58 l.) i Marcina R.(22 l.), który samochodem osobowym pilotował TiRa.

Rozpracowując przestępczą działalność mężczyzn policjanci CBŚP ustalili, że ojciec i syn brali udział we włamaniu do magazynu depozytowego UC w Chełmży koło Torunia. Podczas włamania w lutym tego roku skradzione zostały zgromadzone tam maszyny do produkcji papierosów, jak też gotowe produkty tytoniowe. Funkcjonariusze ustalili następnie personalia innych mężczyzn, którzy brali udział w tym przestępstwie. Zatrzymani zostali ojciec Maciej W. (55 l.) i syn Michał W. (31 l.) – oraz Leszek S. (62 l.). Skradzione maszyny o wartości co najmniej 3 mln złotych zostały odzyskane.

Zatrzymani usłyszeli w Wydziale Zamiejscowym Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji PK w Gdańsku zarzuty dotyczące przemytu haszyszu, za co grozi od 3 do 15 lat pozbawienia wolności i kradzieży z włamaniem, zagrożonej karą do 10 lat pozbawienia wolności. 

Sąd Rejonowy Gdańsk Południe zastosował tymczasowe aresztowanie na 3 miesiące w stosunku do 6 zatrzymanych.

(CBŚP / mw)

  • TiR, w którego schowku ukryte były narkotyki
  • Zabezpieczone narkotyki
  • zabezpieczony haszysz
  • zabezpieczony haszysz
  • policjanci prowadzą zatrzymanego
  • policjanci prowadzą zatrzymanego

Film Likwidacja przez CBŚP kanału przerzutowego haszyszu i rozwikłanie sprawy włamania do magazynu celników

Pobierz plik Likwidacja przez CBŚP kanału przerzutowego haszyszu i rozwikłanie sprawy włamania do magazynu celników (format mp4 - rozmiar 16.02 MB)

Powrót na górę strony