Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zdążyli z pomocą na czas

Data publikacji 06.06.2017

Gdyby nie zdecydowana i skuteczna interwencja mundurowych z Tarnowskich Gór, mogłoby dojść do tragedii. Policjanci na czas udzielili pomocy 75-latkowi, który leżał nieprzytomny na chodniku. Okazało się, że mężczyzna zasłabł wskutek przegrzania organizmu na słońcu. Stróże prawa udzielili mu pierwszej pomocy, a załoga karetki przetransportowała go do szpitala. Również policjanci ze Słubic udzielili skutecznej pomocy nieprzytomnemu mężczyźnie, który leżał na trawniku. Natychmiast przystąpili do interwencji i udzielenia pomocy przedmedycznej oraz wezwali pogotowie ratunkowe. Poszkodowany został przewieziony do szpitala.

Oficer dyżurny tarnogórskiej komendy otrzymał informację, że nieopodal jednej ze stacji paliw w Miasteczku Śląskim leży nieprzytomny mężczyzna. Natychmiast na miejsce skierowano patrol policji i powiadomiono służby medyczne. Policjanci potwierdzili dyżurnemu zgłoszenie i natychmiast przystąpili do udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu. W pierwszej kolejności musieli ochronić go przed palącym słońcem. W tym celu wnieśli go do lokalu gastronomicznego. Tam, do czasu przyjazdu pogotowia ratunkowego, nieustannie monitorowali jego funkcje życiowe. Okazało się, że 75-latek zbyt długo przebywał na słońcu. Wysokie temperatury miały bardzo negatywny wpływ na jego zdrowie i ostatecznie doprowadziły do utraty przytomności. Szczęśliwie szybka interwencja odpowiednich służb pozwoliła uniknąć tragedii.

***

Do zdarzenia doszło w niedzielę (4 czerwca) o godz.5 nad ranem. Dyżurny słubickiej jednostki otrzymał zgłoszenie o zakłóceniu porządku publicznego na jednej z słubickich ulic. Natychmiast pod wskazany adres został skierowany policyjny patrol w składzie: post. Katarzyna Nawrocka oraz st. post. Paweł Wywrocki. Dojeżdżając na miejsce policjanci zauważyli leżącego na trawniku mężczyznę. Policjanci sprawdzili jego funkcje życiowe, stwierdzając brak oddechu i tętna. Funkcjonariusze wezwali pogotowie ratunkowe i przystąpili do resuscytacji. Dzięki ich sprawnemu i skutecznemu działaniu 37-latek zaczął samodzielnie oddychać. Policjanci przekazali 37-latka załodze karetki pogotowia. Mężczyzna został przewieziony do szpitala – jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Pamiętajmy!

Zdrowie seniorów podczas upałów może poważnie ucierpieć. Jeżeli pomoc nie zostanie udzielona na czas, może dojść do udaru. Wysokie temperatury i duże nasłonecznienie często prowadzą bowiem do przegrzania organizmu, które jest bardzo niebezpieczne dla starszych osób. Objawy przegrzania organizmu są bardzo charakterystyczne. Jako pierwsze pojawia się uczucie gorąca, twarz staje się zaczerwieniona, a w skrajnych przypadkach taka osoba możne mieć problemy z widzeniem i zaburzenia świadomości. Często towarzyszą temu również przyspieszone bicie serca, problemy z oddychaniem, a nawet omdlenia. Nie można bagatelizować takich sytuacji. Koniecznie trzeba wezwać lekarza lub zadzwonić na numer alarmowy!

(KWP w Katowicach, KWP w Gorzowie Wlkp. / mw, ig)

  • KWP Katowice

  • policjant udziela pomocy starszemu człowiekowi
  • udzielanie pomocy starszemu człowiekowi
  • policjant udziela pomocy starszemu człowiekowi
  • KWP Gorzów Wlkp.

  • Policjanci ze Słubic
  • Policjanci ze Słubic
Powrót na górę strony