Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wyłudzali VAT i „prali" pieniądze

Data publikacji 08.06.2017

Śląscy policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą zatrzymali troje mieszkańców województwa lubelskiego, działających w zorganizowanej grupie przestępczej. Podejrzanym przedstawiono zarzuty wyłudzania 23 mln zł nienależnego zwrotu podatku VAT i „wyprania” 24 mln zł pieniędzy.

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Katowicach od pewnego już czasu prowadzili sprawę dotyczącą uszczuplenia podatku VAT. Zebrane przez śledczych dowody, pozwoliły na ustalenie i zatrzymanie dwóch kobiet i mężczyzny - mieszkańców województwa lubelskiego - podejrzanych o udział w tym procederze. Grupa przestępcza sprowadzała do Polski paliwo, za które musiałaby odprowadzić podatek VAT.

Aby jednak to sobie zbilansować, członkowie grupy wykazywali na fakturach fikcyjną sprzedaż różnych innych towarów za granicę, z czego ten sam podatek mogli sobie odliczyć. W ten sposób sprawcy zarabiali na sprzedaży „tańszego” o VAT paliwa. Przez I półrocze 2014 roku podejrzani wyłudzili 23 mln zł nienależnego zwrotu podatku VAT na szkodę Skarbu Państwa, a poprzez różne operacje „zalegalizowali” uzyskane w ten sposób dochody w kwocie 24 mln zł. Wobec całej trójki prokurator Prokuratury Regionalnej w Katowicach zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru policyjnego, zakazu opuszczenia kraju i poręczeń majątkowych w kwocie od 100 do 120 tys. zł.

(KWP w Katowicach / kp)

 

Powrót na górę strony