Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci i pracownicy Policji szkolili się w języku migowym

Data publikacji 08.06.2017

W KWP w Bydgoszczy zorganizowano dwie edycje trzydniowego szkolenia z zakresu sposobów komunikowania się z osobami głuchymi, niewidomymi, głuchoniewidomymi (SKOGN).

Wczoraj (7.06.17) zakończyła się ostatnia z czterech edycji trzydniowych szkoleń z zakresu sposobów komunikowania się z osobami głuchymi, niewidomymi, głuchoniewidomymi (SKOGN) – poziom podstawowy i średniozaawansowany. Zajęcia dydaktyczne trwały od 8 maja. Szkolenie było refundowane w 90% przez Oddział Kujawsko–Pomorski Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

W zajęciach uczestniczyło 41 funkcjonariuszy i pracowników Policji z KWP w Bydgoszczy oraz komend miejskich i powiatowych Policji woj. kujawsko-pomorskiego.

Uczestnicy szkolenia na poziomie podstawowym dowiedzieli się między innymi na czym polegają różne uszkodzenia wzroku i słuchu, a także jakie potrzeby komunikacyjne z tego wynikają, jak pomagać osobie głuchoniewidomej oraz nauczyli się nawiązywać pierwszy kontakt z osobą, która ma trudności ze wzrokiem i słuchem, używać różne metody komunikacji dostosowując je do różnych potrzeb osób głuchoniewidomych.

Natomiast na poziomie średniozaawansowanym uczestnicy pod okiem pana Marcina Fiedorowicza – trenera komunikacji alternatywnej, doskonaląc swoje umiejętności, poznawali kolejne znaki języka migowego, ćwiczyli alfabet Lorma i zaznajomili się z zasadami komunikacji symbolicznej (obrazkowej i wypukłej).

Bardzo ciekawe były  zajęcia pozwalające rozwijać umiejętności stosowania metod poruszania się z osobą z niepełnosprawnością wzroku oraz słuchu, a także trening zmysłów, który ma na celu uwrażliwienie ich, co  pozwoli wczuć się w sytuację osób niepełnosprawnych i przez chwilę spróbować odebrać świat tak jak oni.

(KWP w Bydgoszczy / kp)

 

Powrót na górę strony