Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Tragedia nad wodą - policja apeluje o więcej wyobraźni podczas wypoczynku

Data publikacji 11.06.2017

Opoczyńscy policjanci pod nadzorem prokuratury, wyjaśniają okoliczności w jakich doszło do utonięcia 17 letniej dziewczyny. Do tragedii doszło 9 czerwca 2017 roku, po godzinie 19.00 na zalewie w Drzewicy. Policję powiadomił operator Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego, z relacji zgłaszającej wynikało, że nad zalewem w Drzewicy topią się dwie młode osoby. Po chwili od zgłoszenia, na miejscu były już wszystkie służby ratunkowe.

Do poszukiwania 17 latki, która zniknęła pod taflą wody ruszyli płetwonurkowie. W tym czasie policjanci ustalali świadków zdarzenia i jego wstępne okoliczności. Z zebranych informacji wynikało, że dwoje młodych ludzi w wieku 17 i 19 lat, w godzinach popołudniowych, wypożyczyli rowerek wodny i popłynęli nim w kierunku drugiego brzegu zalewu. W pewnym momencie oboje wpadali do wody. Na pomoc ruszył im wędkujący tam mężczyzna, jak się okazało zawodowy żołnierz. Udało mu się wyciągnąć na brzeg 19 latka. Mężczyzna desperacko szukał 17 latki, która zniknęła pod taflą wody, nurkował, jednak nie udało mu się znaleźć nastolatki. Uratowany chłopak trafił do opoczyńskiego szpitala. Akcja poszukiwania dziewczyny trwała do godziny 22.00, kiedy to płetwonurkowie odnaleźli jej ciało. Do rodziny tragicznie zmarłej kobiety, zadysponowany został psycholog. Policjanci w ramach prowadzonego dochodzenia będą starali się wyjaśnić w jakich okolicznościach doszło do tej tragedii. Apelujemy Za kilkanaście dni rozpoczną się wakacje. Wielu z nas wolny czas od nauki, pracy będzie spędzać nad wodą, zadbajmy o to, by spędzić go bezpiecznie i spokojnie .

 

Poniżej kilka rad jakie dają ratownicy z WOPR, warto je zapamiętać i zawsze stosować podczas kąpieli.

Pamiętaj! Twoje bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od ciebie samego. Gdzie pływać: 1. W miejscach strzeżonych i przeznaczonych specjalnie do tego celu. 2. W wodzie tak głębokiej i w takiej odległości od brzegu, która odpowiada naszym realnym możliwościom pływackim. Nigdy nie powinniśmy przekraczać wyznaczonych na kąpielisku stref. 3. W przypadku kąpieli w miejscach niestrzeżonych, żelazne zasady mówią by nie odpływać od brzegu dalej niż 50 m. Większa odległość znacznie wydłuża czas akcji ratunkowej prowadzonej przez osoby postronne lub całkowicie ją uniemożliwia. Maleją szanse dostrzeżenia wypadku tonięcia. 4. Kąpać się w miejscach dobrze sobie znanych. 5. Nigdy nie wolno pływać w miejscach zakazanych o czym informują odpowiednie tablice, a także na odcinkach szlaków że¬glugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych. Kiedy pływać: 1. Jeśli temperatura wody wynosi poniżej 14°C, kąpiel i pływanie nie jest wskazane. 2. Zalecana temperatura wody do kąpieli i pływania powinna być nie mniejsza niż 18°C. 3. Najlepsza temperatura wody do kąpieli to 22-25°C. 4. Pływać zawsze w pełni zdrowia. 5. Wykorzystywać do kąpieli okresy dobrego nasłonecznienia. 6. Nigdy nie wolno wchodzić do wody po spożyciu alkoholu, w okresach złego samopoczucia, skakać nagle do wody po rozgrzaniu ciała na słońcu lub po wysiłku fizycznym, a także bezpośrednio po posiłku. 7. Nie wolno kąpać się po zachodzie słońca, ponieważ w razie wypadku ciemność uniemożliwia udzielenie pomocy. 8. Nie należy przebywać w wodzie zbyt długo ani też wchodzić do niej ponownie po zbyt krótkiej przerwie. Grozi to niebezpiecznym wychłodzeniem organizmu. Do żelaznych zasad bezpieczeństwa należą: 1. Nigdy nie wolno skakać do nieznanej wody, ponieważ nie wia¬domo czego możemy się spodziewać pod jej lustrem. 2. Nie wolno wchodzić celowo do wody w miejscach niebezpiecz¬nych, tam gdzie według naszego rozeznania znajdują się na przykład: a) wiry, b) wodorosty, c) zimne prądy itp., a my sądzimy, że sobie poradzimy bo oceniamy siebie jako doskonałych pływaków. 3. Zainteresujmy się zawsze bezpieczeństwem dzieci przebywających nad wodą i w jej pobliżu. 4. Nie wszczynajmy nigdy fałszywych alarmów. 5. Nie popychajmy do wody osób, które się tego niespodziewaną. Nie biegajmy po pomostach, możemy potrącić znaj¬dujące się tam osoby, a sami narażamy się na uszkodzenia ciała przy upadku. /źródło- WOPR Warszawa/

(KWP w Łodzi/ ar)

Powrót na górę strony
Polska Policja