Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

"Spotters Team Polska" na meczu Polska - Rumunia

Data publikacji 13.06.2017

W dniu 10 czerwca o godzinie 20.45 na Stadionie Narodowym w Warszawie rozpoczął się mecz eliminacyjny do piłkarskich Mistrzostw Świata, które odbędą się w Federacji Rosyjskiej w 2018 roku. Reprezentacja Polski podejmowała Rumunię, a spotkanie zakończyło się pewnym zwycięstwem Polaków 3:1. Był to pierwszy mecz rundy rewanżowej eliminacji, do rozegrania pozostały jeszcze cztery spotkania, z których dwa, z Kazachstanem i Czarnogórą także odbędą się w Warszawie. W działaniach ukierunkowanych na zapewnienie bezpieczeństwa imprezy uczestniczyli między innymi policjanci - spottersi.

W zabezpieczeniu meczu brało udział 21 policjantów ze "Spotters Team Polska" (STP), których zadaniem była obserwacja zachowań kibiców w celu identyfikowania i eliminowania sytuacji mogących powodować zagrożenia dla bezpieczeństwa i porządku podczas imprezy. Funkcjonariusze monitorowali wejście kibiców na stadion, ich zachowanie podczas meczu oraz po jego zakończeniu. W zadaniach tych wspierani byli przez dwóch kolegów z rumuńskiej Żandarmerii. Działania policjantów - spottersów są praktyczną realizacją strategii zakładającej tzw. "miękką obecność" Policji na terenie imprezy masowej - meczu piłki nożnej.

Był to pracowity wieczór dla policjantów z STP, ponieważ ich szybka i zdecydowana reakcja zapobiegła eskalacji przemocy pomiędzy kibicami Rumunii i Polski, z udziałem obecnych na stadionie kibiców Węgier, na styku sektorów zajmowanych przez przyjezdnych i gospodarzy. Powodem interwencji podjętej po rozpoczęciu meczu była konieczność wsparcia służb organizatora, dążących do na przerwania prowokacji pomiędzy kibicami, a także blokowania przez nich ciągów komunikacyjnych na sektorach. Działania STP pozwoliły na przywrócenie porządku wśród kibiców, ich uspokojenie i odblokowanie dróg ewakuacyjnych, co oddaliło konieczność podjęcia bardziej stanowczych działań. Pozostała część spotkania odbyła się już bez konieczności podejmowania tak zdecydowanych interwencji. Postawa policjantów STP, a w szczególności moment i sposób przeprowadzenia interwencji, została dostrzeżona i pozytywnie oceniona także przez przedstawicieli organizatorów meczu eliminacyjnego.

Spotters Team Polska to grupa złożona z policjantów z różnych garnizonów w kraju, biorąca udział w operacjach zabezpieczenia między innymi meczów piłkarskiej reprezentacji Polski. Grupa powołana została w roku 2010 w ramach przygotowań do zabezpieczenia turnieju finałowego Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012. W tej chwili jednak spottersów można spotkać nie tylko na imprezach piłkarskich. Policjanci z grupy „Spotters Team Polska” obecni byli na turniejach rangi mistrzowskiej między innymi w siatkówce, piłce ręcznej, a nawet skokach narciarskich. Działają zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju.

(KGP / ig)

  • "Spotters Team Polska" na meczu Polska - Rumunia
  • "Spotters Team Polska" na meczu Polska - Rumunia
  • "Spotters Team Polska" na meczu Polska - Rumunia
Powrót na górę strony
Polska Policja