Nowe inwestycje w KWP Opole
Nowe pojazdy, inwestycje i remonty, poprawiły warunki pracy policjantów garnizonu opolskiego. Działania modernizacyjne przeprowadzone w 2007 roku posłużą zarówno policjantom, jak i społeczeństwu naszego regionu. Lepsze warunki pracy to również lepsza obsługa interesantów, a nowoczesny sprzęt to skuteczniejsza walka z uciążliwymi społecznie przestępstwami i wykroczeniami.
Opolska policja zakończyła pierwszy rok z trzyletniego 'Programu modernizacji Policji…”. Cały program dla Polskiej Policji to kwota prawie 4,5 miliarda zł, przeznaczona na zakupy sprzętu, wyposażenia, nowego umundurowania inwestycje i remonty, a także na płace dla policjantów.
Pierwotnie realizacja programu została tak zaproponowana, że wszystkie zakupy sprzętu miały być realizowane centralnie, w ramach przetargów organizowanych przez Komendę Główną Policji (samochody, motocykle, helikoptery, sprzęt specjalistyczny, uzbrojenie, umundurowanie). Do Komend Wojewódzkich Policji przekazano środki na inwestycje i remonty.
W ramach przygotowań do realizacji tego programu, na terenie opolskiego garnizonu zrobiono przegląd majątku trwałego i wytypowano te obiekty, w których prace należy przeprowadzić w pierwszej kolejności.
W pierwszym roku, w ramach inwestycji, budowano dwa nowe obiekty komend w Prudniku i Oleśnie. Wydatkowano na ten cel 10 milionów złotych. Obie komendy zostaną oddane do użytku w bieżącym roku.
W ramach remontów rozpoczęto kilkadziesiąt zadań w całym województwie. Przeznaczając na ten cel około 5 milionów zł. Są już pierwsze efekty podejmowanych działań. Zakończono kompleksowy remont budynków Komend Powiatowych Policji w Strzelcach Opolskich, Kędzierzynie – Koźlu i Komisariatu Policji w Paczkowie.
W pierwszym roku funkcjonowania programu sporządzono również wiele dokumentacji, które są przygotowaniem robót remontowych i inwestycyjnych. Są miejscowości na terenie województwa, w których policjanci nie mają swojej siedziby lub siedziba nie nadaje się do remontu (Głogówek, Otmuchów, Dobrodzień, Zawadzkie). W tych przypadkach podejmowane są starania związane z budową nowych obiektów. Można stwierdzić, że praktycznie w każdej jednostce będą prowadzone prace modernizacyjne.
Zakupy, które wcześniej miały być robione centralnie – planowano przeprowadzenie zakupu na wielką skalę prawie 5000 pojazdów – wykazały niedoskonałość polskiego prawa zamówień publicznych. Dlatego też zdecydowano część tych zakupów scedować na Komendy Wojewódzkie Policji.
W województwie opolskim wydano ponad 4,5 miliona złotych na zakupy sprzętu teleinformatycznego, samochodów o podwyższonych parametrach z przeznaczeniem do zabudowy wideorejestratorów. Kupiono również nowoczesne motocykle.
Przy realizacji tych zakupów KWP Opole było jednostką, która zakupiła sprzęt nie tylko dla garnizonu opolskiego ale również dla innych województw.