Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci interweniowali w czasie wolnym od służby

Zatrzymaniem przez policjanta w czasie wolnym od służby zakończyła się podróż dla nietrzeźwego kierowcy. 24 – letni mieszkaniec gm. Ryki kierował samochodem po drodze publicznej. Okazało się, że miał blisko promil alkoholu w organizmie. Mł. asp. Michał Jenczyk dzielnicowy ostródzkiej komendy w czasie wolnym od służby wracając ze szpitala pomagał poszkodowanym w wypadku drogowym. Policjant wspólnie z innymi osobami udzielał poszkodowanym pierwszej pomocy przedmedycznej i zabezpieczał miejsce zdarzenia do czasu przyjazdu służb ratowniczych i patroli policji.

Do zdarzenia doszło wczoraj około godz. 16.00 w Rykach. Uwagę policjanta z Oddziałów Prewencji stołecznego garnizonu przykuł osobowy opel. Jego tor jazdy daleki był od ideału, wskazywał, że kierowca może być pod wpływem alkoholu. Policjantem jest się 24 godziny na dobę, dlatego funkcjonariusz zareagował aby wyeliminować potencjalnego sprawcę zagrożenia na drodze. Zatrzymał go kilka ulic dalej, odebrał kluczyki i powiadomił dyżurnego ryckiej komendy. Na miejsce natychmiast udali się policjanci.

Kierującym oplem okazał się 24-letni mieszkaniec gminy Ryki. Funkcjonariusze sprawdzili jego stan trzeźwości. Okazało się, że mężczyzna miał  blisko promil alkoholu w organizmie. 24-latkowi został zatrzymane prawo jazdy. Wkrótce nieodpowiedzialny kierowca za swój czyn odpowie przed sądem. Grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności. 

Pamiętajmy, nietrzeźwy kierujący stanowi zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego - dla nas, naszych bliskich. Dlatego też reagujmy na tego typu przypadki. Nawet anonimowa informacja przekazana policjantom przyczynia się do wyeliminowania z dróg pijanych kierowców.

***

Dzielnicowy ostródzkiej komendy w środę przed południem z rodziną wracał z olsztyńskiego szpitala do domu. Policjant jechał drogą krajową z Olsztyna do Ostródy. W pewnej chwili zauważył zatrzymujące się przed nim pojazdy, jak również pojazdy jadące z przeciwnego kierunku. Funkcjonariusz podjeżdżając bliżej zauważył stojący na pasie rozbity pojazd. Widząc to, zareagował błyskawicznie. Policjant z samochodu wziął torbę ratowniczą i podbiegł do poszkodowanego kierowcy. Udzielając mu doraźnej pomocy zauważył, że są inni ranni w 2 pozostałych autach. Wówczas wspólnie z innymi 3 osobami, które dotarły na miejsce zdarzenia udzielał wstępnej pomocy przedmedycznej do czasu przyjazdu ratowników medycznych. Wśród tych osób była pielęgniarka, lekarz oraz wojskowy ratownik medyczny. Funkcjonariusz podjął decyzję o ewakuacji poszkodowanych z miejsca rozbitych pojazdów, gdyż przy jednym z samochodów pojawił się wyciek benzyny.

Po chwili na miejsce przyjechała karetka pogotowia, straż pożarna i patrole policji. Funkcjonariusze, którzy przyjechali na miejsce zajęli się zabezpieczeniem miejsca zdarzenia drogowego, natomiast 5 poszkodowanych przetransportowano do szpitala.

Jak ustalili później policjanci ruchu drogowego, kierowca audi jadący od strony Ostródy wyprzedzał kolumnę pojazdów na podwójnej linii ciągłej, a następnie zderzył się z prawidłowo jadącym z przeciwnego kierunku mercedesem. W wyniku zderzenia z osobowego mercedesa odpadło koło, które trafiło w szybę prawidłowo jadącego za nim busa. W wyniku uderzenia kierowca mercedesa stracił panowanie nad pojazdem i zderzył się czołowo z jadącym z kierunku Ostródy seatem.

Funkcjonariusz, który interweniował i pomagał rannym, będąc w czasie wolnym od służby, pokazał, że zawsze trzeba być przygotowanym na niespodziewaną interwencję i pomoc potrzebującym. Funkcjonariusz ma 11-letni staż służby w policji i jest dzielnicowym Posterunku Policji w Dąbrównie. Funkcjonariusz posiada przeszkolenie medyczne.

Warto, by każda osoba pamiętała, że coś takiego może spotkać każdego uczestnika ruchu drogowego, że w pewnym momencie to mijający obojętnie miejsce wypadku ludzie mogą sami znaleźć się w sytuacji, w której ich życie będzie zależeć od tego jak szybko i skutecznie zostanie im udzielona pomoc.

Pamiętajmy też, że i prawo nakłada na każdego obowiązek udzielenia pomocy osobom, których zdrowie i życie jest bezpośrednio zagrożone, a więc choćby w sytuacji wypadku drogowego. Nieudzielenie takiej pomocy jest zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Lublinie / KWP w Olsztynie kp)

 

  • KWP w Olsztynie

  • Mł. asp. Michał Jenczyk
  • akcja ratunkowa na miejscu wypadku
  • rozbity samochód
  • rozbite samochody
Powrót na górę strony