Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odzyskane zabytki archeologiczne

Data publikacji 31.01.2008

Policjanci z zespołu zajmującego się ochroną zabytków odzyskali kolejne przedmioty pochodzące z nielegalnych wykopalisk archeologicznych. W domu 45-letniego mężczyzny znaleźli zabytki z czasów rzymskich, średniowieczne oraz amunicję. Trwają badania mające na celu określenie typu i proweniencji odzyskanych przedmiotów.

Funkcjonariusze trafili na ślad 45-letniego mieszkańca Kutna, który na terenie powiatu łęczyckiego prowadził nielegalne wykopaliska z użyciem wykrywacza metalu. Śledczy doszli do wniosku, że mężczyzna rozkopał stanowiska archeologiczne znajdujące się w rejestrze zabytków; średniowieczne grodzisko w Kterach nad Bzurą oraz cmentarzysko z okresu wpływów rzymskich pod Goślubiem. Amator "staroci" plądrował także tereny działań wojennych, wykopując monety, guziki, amunicję, itp. Pozyskane w ten sposób przedmioty odsprzedawał kolekcjonerom. Mężczyzna nie ma wykształcenia archeologicznego, a informacje o miejscach bogatych w zabytki czerpał z publikacji. W jego mieszkaniu znaleziono wykrywacz metalu oraz kilkadziesiąt przedmiotów o wartości archeologicznej. Wśród zabezpieczonych zabytków była fibula z okresu wpływów rzymskich, monety, ozdoby oraz naboje karabinowe.

Sprawę będzie prowadzić Prokuratura Rejonowa w Łęczycy. Mężczyzna odpowie za nielegalne posiadanie amunicji. Trwa ustalanie zakresu odpowiedzialności karnej 45-latka z przepisów ustawy o ochronie zabytków.
Powrót na górę strony