Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pomagają każdego dnia

Data publikacji 21.06.2017

Dzielnicowych z Bielan zatrzymała młoda kobieta, która z powodu utrudnień na drogach i korków ulicznych, nie mogła dowieźć do szpitala duszącej się babci. Policjanci pomogli dojechać babci i wnuczce do najbliższej placówki medycznej. Obie Panie na ręce Pana Komendanta złożyły podziękowania za uratowanie życia. Również dzięki znajomości zasad udzielania pierwszej pomocy, policjant z Sędziszowa Małopolskiego, pomógł uratować życie 71-letniego mężczyzny, który stracił przytomność w swoim domu. Funkcjonariusz prowadził resuscytację, aż do przyjazdu karetki pogotowia. Mieszkaniec Sędziszowa trafił do szpitala.

Policjanci w bardzo różny sposób udzielają pomocy mieszkańcom miasta. Tym razem pomogli babci i wnuczce. Około 18.50 do dzielnicowych z Bielan podjechał pojazd, z którego wysiadła zdenerwowana młoda kobieta, która wiozła duszącą się babcię do szpitala. Z uwagi na utrudnienia na drogach, korki uliczne oraz nieznajomość miasta, kobieta poprosiła policjantów, aby pilotowali jej auto do najbliższej placówki medycznej.

Policjanci zareagowali błyskawicznie. Mundurowi pilotowali obie kobiety do Szpitala Bielańskiego, a następnie zaprowadzili je na oddział ratunkowy, gdzie udzielono starszej pani pomocy medycznej. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło. Bielańscy dzielnicowi wrócili do wykonywani swoich obowiązków służbowych.

Obie Panie na ręce Pana Komendanta złożyły podziękowania za uratowanie życia.

***

W niedzielę około południa, dyżurny z Ropczyc odebrał telefon od zrozpaczonej kobiety, która poinformowała go, że jej ojciec jest nieprzytomny i nie oddycha. Dyżurny powiadomił pogotowie ratunkowe i instruował kobietę, jak przeprowadzić pierwszą pomoc. Na miejsce skierował także policyjny patrol.

Kiedy funkcjonariusze dotarli na miejsce, sierż Arkadiusz Irzyk zauważył leżącego na łóżku starszego mężczyznę. Podejrzewał, że doszło u niego do zatrzymania krążenia i zaczął udzielać pomocy. Do czasu przyjazdu karetki pogotowia policjant prowadził resuscytację. 71-letni mieszkaniec Sędziszowa Małopolskiego, został przewieziony do jednego z rzeszowskich szpitali, gdzie pozostał na leczeniu.

Pamiętajmy!

W przypadku nagłego zatrzymania krążenia (NZK) wczesne rozpoczęcie zabiegów resuscytacyjnych może zwiększyć szanse przeżycia poszkodowanego. Może pomóc każda osoba, stosując tzw. masaż serca, który jest mechanicznym zabiegiem zastępującym pracę serca w przypadku zatrzymania krążenia.

Aby go wykonać należy:

  • Ułożyć nadgarstek jednej ręki na środku klatki piersiowej
  • Dołożyć drugą dłoń i spleść palce obu dłoni
  • Pochylić się nad poszkodowanym
  • Wyprostować ręce, blokując je w łokciach
  • Uciskać bez przerwy szybko (100–120/min)
  • Uciskać bez przerwy głęboko (5–6 cm)
  • Kontynuować do momentu przyjazdu pogotowia ratunkowego, poprawy stanu poszkodowanego, wyczerpania fizycznego lub w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa.

(KSP, KWP w Rzeszowie / ig)

Powrót na górę strony