Dzień Ojca Bezpieczne Wakacje i Sport - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Dzień Ojca Bezpieczne Wakacje i Sport

Data publikacji 23.06.2017

Policjanci z Olsztyna zorganizowali imprezę o charakterze sportowo –rekreacyjnym pn. „Dzień Ojca Bezpieczne Wakacje i Sport”. Celem tego wydarzenia było pokazanie wszystkim uczestnikom jak ważne jest bezpieczeństwo i zdrowy stylu życia poprzez sport. W imprezie wzięło udział ponad 8 tysięcy osób. Policjanci nie spoczywają na laurach i zapowiadają kolejne edycję.

Dwóch policjantów z Olsztyna tj. podinsp. Henryk Pach oraz sierż. szt. Przemysław Andrzejewski, zorganizowali imprezę o charakterze sportowo - rekreacyjnym promującą szeroko rozumiane bezpieczeństwo pn. „Dzień Ojca Bezpieczne Wakacje i Sport”. Funkcjonariusze co roku prowadzą różnego rodzaju imprezy o podłożu sportowym. W tym roku uznali ze połączą siły i zorganizują wydarzenie pn. Dzień Ojca Bezpieczne Wakacje i Sport. Impreza odbyła się 18 czerwca br. nad jeziorem Ukiel w Olsztynie. Całość tego wydarzenia miała charakter społeczny non profit.

Policjanci do współpracy zaprosili Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie insp. Tomasza Klimka, Komendanta Wojewódzkiego PSP w Olsztynie starszego brygadiera Mirosława Hołubowicza, Marszałka województwa warmińsko-mazurskiego Gustawa Marka Brzezina oraz prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza, którzy objęli wydarzenie patronatem honorowym. Funkcjonariusze wyszli z założenia, że to wydarzenie ma mieć również charakter edukacyjny poprzez zabawę. Do udziału zaprosili wszystkie służby ratowniczo-medyczne tj. Policję, PSP, WOPR, Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe, Lasy Państwowe Nadleśnictwo Kudypy, PCK, WORD, instytucję wspierające tj. związek kynologiczny oraz prywatne firmy wspierające bezpieczeństwo i sport.

Imprezę zainaugurowano rozgrzewką z zumbą. Następnie szlakiem, wzdłuż jeziora Ukiel, wyruszyła rodzinna wycieczka rowerowa, która liczyła około 50 uczestników. Na plaży można było zobaczyć oraz wziąć czynny udział w pokazach ratowniczych, instruktażu pierwszej pomocy medycznej, turnieju rugby plażowego drużyn amatorskich o Puchar Marszałka woj. warmińsko-mazurskiego. Oprócz sportowych imprez typy jump fitness, treningu obwodowego (ćwiczenia cardio), można było skorzystać z mobilnej stacji diagnostycznej, gdzie wykwalifikowani specjaliści sprawdzali stan techniczny pojazdów uczestników.

Uczestnicy mogli także wysłuchać rad specjalistów z zakresu bezpieczeństwa ruchu, a  w nagrodę otrzymywali młotek do wybijania szyb w pojeździe. Na plaży zlokalizowana była także „strefa malucha oraz matek w ciąży” gdzie można było zażyć m.in. kąpieli relaksacyjnej w ryżu, w cieniu odpocząć z dzieckiem, a animatorka przekazywała informację w jaki sposób można spędzić wolny czas z dziećmi. Związek kynologiczny i hodowcy psów, zaprezentowali jak bezpiecznie obchodzić się z czworonogami i jak przygotować psy do podróży wakacyjnej.

Kolejną atrakcją było stoisko serwisu rowerowego, na którym można było się dowiedzieć, w jaki sposób zadbać o stan techniczny jednośladu oraz w jaki sposób się ubrać aby uchronić się np. przed upadkiem. Ważnym elementem była także przekazana wiedza nt. elementów odblaskowych. Przedstawiciele autosalonów samochodowych przedstawiali, jak należy prawidłowo zapinać pasy bezpieczeństwa, foteliki bezpieczeństwa oraz jak zabezpieczyć bagaż podczas podróży tak, aby się nie przemieszczał. Służby ratunkowe zaprezentowały prawidłowe wykonanie sztucznego oddychania, opatrywanie rannej osoby do czasu przyjazdu pogotowia, udzielanie pomocy osobie tonącej oraz osobie z uszkodzonym kręgosłupem. Była to znakomita lekcja przed zbliżającymi się wakacjami oraz sytuacjami, jakie mogą wystąpić w tym okresie. Zagadnienie skoku na główkę do płytkiej wody omówili i przedstawili olsztyńscy ortopedzi.

Policyjni wodniacy z funkcjonariuszami PSP oraz przedstawicielami WOPR przekazywali informację i demonstrowali, jak korzystać z obiektów pływających np. kajaków, łódki, skuterów wodnych. Policyjny przewodnik psa służbowego zademonstrował jak bronić się przed agresywnym zachowaniem zwierzęcia. Każdy uczestnik wydarzenia otrzymał opaskę odblaskową (rozdano ich w trakcie trwania imprezy około 10 tyś sztuk) jak i również inne gadżety np. bojki, deski do pływania i kaski rowerowe. Wszystkim bawiącym się na imprezie rozdano specjalne blankiety.

Za wzięcie udziału w każdej zorganizowanej przez profesjonalistów lekcji o bezpieczeństwie przyznawano naklejki. Kartonik z pięcioma naklejkami można było wymienić na coś smakowitego. Oprócz tych nagród można było posilić się za darmo na stoiskach z kiełbaskami i watą cukrową. Aby uhonorować aktywne uczestnictwo osób, które pojawiły się na plaży, organizatorzy ogłosili konkurs, w którym można było wylosować np. weekend z autem zatankowanym i przygotowanym do podróży, przejażdżkę z kierowcą rajdowym Zbyszkiem Staniszewskim, całoroczny karnety do Planety forma (ośrodek sportowo - rekreacyjny). Na koniec organizatorzy tj. olsztyńscy policjanci, podziękowali wszystkim osobom za uczestnictwo ( około 8 tysięcy osób) oraz zaprosili za rok na kolejna edycję tego wydarzenia.

Podinsp.. Henryk Pach to policjant z 30 letnim stażem służby, pracujący obecnie w Sztabie KWP w Olsztynie  na stanowisku dyżurnego. Jego zainteresowania to m.in. sport ukierunkowany na rugby. Jest także aktywnym morsem, założycielem i prowadzącym grupę treningową „Niedzielny Fit”.

Sierż. szt. Przemek Andrzejewski, to policjant Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie z 15 letnim stażem służby, pracującym na co dzień w wydziale interwencyjnym. Prywatnie miłośnik, trener oraz czynny zawodnik Rugby Team Olsztyn. Jego zainteresowania to przede wszystkim sport.

Przemek Andrzejewski: „Chcemy wychodzić do ludzi i pokazywać piękno tego sportu. Wbrew mitom rugby wcale nie jest bardziej kontuzjogenne niż np. piłka nożna, a równie rozwojowe. Co ciekawe, jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę trenujących to rugby jest drugą dyscypliną na świecie. Życzyłbym sobie, aby i Polsce jego popularność rosła" - opowiadał Henryk Pach, także rugbysta. Całą imprezę wspierali policjanci z KMP i KWP w Olsztynie.

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie wygrali zorganizowany podczas imprezy amatorski turniej rugby o „Puchar Marszałka woj. warmińsko-mazurskiego”.

(KWP w Olsztynie / ig)

 

  • Dzień Ojca Bezpieczne Wakacje i Sport
  • Dzień Ojca Bezpieczne Wakacje i Sport
  • Dzień Ojca Bezpieczne Wakacje i Sport
Powrót na górę strony
Polska Policja