Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dolnośląscy policjanci rozpracowali zorganizowaną grupę przestępczą wyłudzającą podatek VAT - straty sięgają, co najmniej 3,5 mln zł

Data publikacji 23.06.2017

Policjanci z Wydziałów dw. z Przestępczością Gospodarczą i Dochodzeniowo-Śledczego komendy wojewódzkiej we Wrocławiu od pewnego czasu zajmują się sprawą dotyczącą uszczuplania należności Skarbu Państwa z tytułu podatku VAT. Funkcjonariusze zatrzymali dotychczas w tej sprawie 5 osób działających w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem było popełnianie przestępstw i przestępstw karnych skarbowych polegających na dokonywaniu w ramach różnych pomiotów gospodarczych zarejestrowanych w Polsce i za granicą uszczupleń z tytułu podatku.

Funkcjonariusze Wydziałów dw. z Przestępczością Gospodarczą i Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu w wyniku realizacji czynności zatrzymali 3 mężczyzn i 2 kobiety w wieku 32 do 54 lat, mieszkańców Dolnego Śląska, podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu dokonywanie przestępstw i przestępstw karnych skarbowych oraz prania pieniędzy. W ramach różnych podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w Polsce i za granicą dokonywano uszczupleń z tytułu podatku VAT.

Jak ustalili policjanci nielegalnych czynów dokonywano w 2015 roku. Proceder będący przedmiotem postępowania polegał m.in. na wystawianiu faktur VAT dokumentujących fikcyjne transakcje dotyczące sprzedaży różnych towarów, czym spowodowano straty na szkodę Skarbu Państwa, które na chwilę obecną szacuje się, na co najmniej 3,5 mln zł.

W dalszym ciągu trwają czynności mające na celu wyjaśnienie wszystkich okoliczności tego przestępczego procederu, co prowadzić może do ujawnienia kolejnych strat. Wobec części z zatrzymanych osób sąd zastosował już tymczasowe aresztowanie.

Przypomnijmy, że tego typu czyny zagrożone są karą pozbawienia wolności nawet do 10 lat. 

(KWP we Wrocławiu / kp)

 

Powrót na górę strony