Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dzielnicowy, który mi pomógł...

Data publikacji 24.06.2017

Policjant dzielnicowy pełni specyficzny rodzaj służby. Na co dzień jego głównym celem jest dotarcie do jak największej liczby mieszkańców miasta, aby nieść im pomoc i wsparcie. Po raz kolejny na wysokości zadania w swoim fachu stanął st. asp. Adam Brenzak. W ramach podziękowania dla dzielnicowego za pomoc, mieszkanka miasta wystosowała do szefa świętochłowickiej policji szczery list.

Nie każdy policjant odnajdzie się w pracy na tym stanowisku i nie każdy sprosta zadaniom oraz oczekiwaniom stawianymi dzielnicowemu. Służba ta bowiem wiąże się nie tyle z zatrzymywaniem przestępców czy karaniem sprawców wykroczeń, co z pomocą niesioną drugiemu człowiekowi. Dzielnicowy jest jak „lekarz pierwszego kontaktu”. Na co dzień ponad 75% czasu swojej służby spędza w „swojej” dzielnicy, poświęcając go na rozmowy z mieszkańcami, pedagogami szkolnymi, młodzieżą, rodzicami uczniów czy dyrektorami szkół. Stara się dotrzeć do jak największego grona odbiorców, a wszystko po to, aby lepiej poznać problemy, potrzeby i oczekiwania, jakie stawiają przed nim mieszkańcy.

Dzielnicowi starają się zapobiec często niepotrzebnym konsekwencjom nieprzemyślanych działań. Są członkami zespołów do spraw profilaktyki społecznej, członkami komisji interdyscyplinarnych w związku z założonymi lub prowadzonymi Niebieskimi Kartami, które wiążą się z problematyką przemocy w rodzinie. Bardzo często też biorą udział w mediacjach, mających na celu rozwiązanie wszelakich sporów sąsiedzkich. Jako osoby trzecie – neutralne wobec stron i ich konfliktu - wspierają przebieg negocjacji poprzez pomoc w zrozumieniu i poznaniu stanowiska drugiej strony. Dzięki temu możliwe staje się wypracowanie wspólnego porozumienia.

(KWP w Katowicach / mw)

Powrót na górę strony