Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Łódź: Były prokurator z Bełchatowa zatrzymany za korupcję

Policjanci z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego i Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi zatrzymali byłego prokuratora oraz pięć innych osób, które w związku z prowadzonymi w ich sprawach postępowaniami karnymi wręczały mu łapówki.

42-letniemu podejrzanemu zarzuca się, że w okresie od października 2000 roku do sierpnia 2002 roku będąc prokuratorem w Bełchatowie przyjął w dziewięciu różnych postępowaniach karnych łącznie 35.000 złotych łapówek. Sprawy dotyczyły szeregu różnych przestępstw od pobić, fałszerstw dokumentów po rozboje. W środowisku funkcjonował pośrednik, który powoływał się na wpływy w prokuraturze i możliwość pozytywnego załatwienia niektórych spraw. Osoby zainteresowane, czy to sami podejrzani czy członkowie ich rodzin, kontaktowały się z pośrednikiem, któremu przekazywały pieniądze a ten wręczał je prokuratorowi. Jednorazowo były to sumy od 1.500 złotych do 7.000 złotych. W zależności od sytuacji pomoc polegała na umorzeniu sprawy, uchyleniu aresztu, niezastosowaniu środka zapobiegawczego czy też łagodniejszym wymiarze kary lub odroczeniu wykonania kary.

Kiedy okazało się, że prokurator nie końca wywiązywał się z obietnic zaczęto grozić pośrednikowi. Zastraszony powiadomił o wszystkim policję i skorzystał z przywileju jaki daje prawo karne osobie, która zawiadamia organy ścigania o korupcyjnym procederze zanim policja czy prokuratura się o nim dowiedziały i nie będzie podlegał karze.

Sąd tymczasowo aresztował na trzy miesiące 43-letniego byłego prokuratora jak i dwie osoby w wieku 49 i 51 lat , które wręczały łapówki. Troje pozostałych podejrzanych w wieku 29,27 i 25 lat zostało oddanych pod dozór policji. Postępowanie prowadzi Prokuratura Apelacyjna w Łodzi.

Apelujemy do wszystkich osób, które wręczały łapówki bełchatowskiemu prokuratorowi a do tej pory nie powiadomiły o tym policji. Jeśli chcą uniknąć kary powinny niezwłocznie skontaktować się z Wydziałem Dochodzeniowo -Śledczym KWP w Łodzi tel. kier. 42 665 21 17 lub pod antykorupcyjny telefon zaufania (42) 659 55 44 (poczta elektroniczna korupcja@lodzka.policja.gov.pl).

Powrót na górę strony
Polska Policja