Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„W budynku podłożona jest bomba” - policyjne ćwiczenia sztabowe

Data publikacji 26.06.2017

Wójt Gminy Szczaniec otrzymuje informację, że w jednym z pomieszczeń w budynku gminy, ma znajdować się ładunek wybuchowy. Wójt powiadamia Policję, a następnie zarządza ewakuacje. Mundurowi ustalają, że ładunek jest atrapą a następnie zatrzymują jednego z pracowników gminy podejrzanego o jego podłożenie. Na szczęście był to tylko scenariusz ćwiczeń dowódczo-sztabowych policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Świebodzinie.

Ćwiczenia dowódczo sztabowe jednostek Policji przeprowadzane są cyklicznie, aby stale utrzymywany był jak najwyższy poziom przygotowania funkcjonariuszy na wypadek sytuacji kryzysowych.

W tegorocznych ćwiczeniach scenariusz zakładał, że zostaje podłożona atrapa ładunku wybuchowego w jednym z pomieszczeń Urzędu Gminy. Policjanci biorący udział w działaniach zabezpieczają miejsce zdarzenia a następnie sprawdzają budynek. Funkcjonariusz z przeszkoleniem Minersko-Saperskim sprawdza pomieszczenia w poszukiwaniu ładunków wybuchowych, a przewodnik policyjnego psa czy w budynku nie pozostały żadne osoby. Wójt po odebraniu informacji telefonicznej o podłożonym ładunku powiadomił odpowiednie służby, a następnie zarządził ewakuację. Policyjny pirotechnik ujawnia ładunek w toalecie i z łatwością rozpoznaje, iż jest to atrapa. W tym samym czasie pozostali policjanci ustalają, że odpowiedzialny za podłożenie ładunku jest jeden z pracowników gminy, który po chwili zostaje zatrzymany przez mundurowych.

Całość ćwiczeń przebiegła sprawnie, bez żadnych zakłóceń. Policjanci oraz przedstawiciele pozostałych służb zaprezentowali swój profesjonalizm w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej. Godną pochwały postawą wykazali się także pracownicy cywilni Urzędu Gminy, którzy sprawnie, zgodnie z przepisami ewakuowali się w miejsce zbiórki.

 

Źródło: st. sierż. Marcin Ruciński

KPP w Świebodzinie

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 19.08 MB)

Powrót na górę strony