Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Grupa dokonująca przestępstw w obrocie paliwami rozbita

Data publikacji 27.06.2017

Policjanci z Wołomina oraz KSP, wspólnie z funkcjonariuszami Zarządu w Olsztynie CBŚP, Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego oraz antyterrorystami z Warszawy, Białegostoku i Olsztyna w ramach pracy operacyjnej oraz śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Regionalną w Warszawie zatrzymali 15 osób, członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wprowadzaniem do obrotu paliw bez opłaconego podatku od towarów i usług, opłaty paliwowej i akcyzowej na terenie Polski a także innych państw europejskich. Zabezpieczono m.in. 12 zestawów samochodów ciężarowych z cysternami o wartości około 3,6 mln złotych, 10 luksusowych samochodów o wartości 1,6 mln zł oraz 95 tys. euro, około 520 tys. złotych, biżuterię złotą, zegarki i inne wartościowe przedmioty.

Funkcjonariusze z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą i korupcją wołomińskiej komendy oraz policjanci ze stołecznego wydziału do walki z przestępczością gospodarczą wspólnie z Wydziałem do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Ekonomicznej Zarządu w Olsztynie CBŚP oraz Warmińsko-Mazurskim Urzędem Celno-Skarbowym przy współudziale BOA KGP, SPAP Warszawa, Białystok i Olsztyn w ramach prowadzonych czynności operacyjnych oraz prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie śledztwa, rozpracowali grupę przestępczą, która w Warszawie i innych miejscowościach na terenie Polski oraz innych państw europejskich zajmowała się wprowadzaniem do obrotu paliw bez opłaconego podatku od towarów i usług, opłaty paliwowej i akcyzy przy wykorzystaniu działalności kilku firm. Funkcjonariusze ustalili dane osobowe i wytypowali osoby podejrzewane o udział w tym procederze. Jak wynikało z posiadanych informacji, działania tych osób mogły doprowadzić do uszczuplenia należności skarbu państwa na łączną kwotę nie niższą niż 40 mln złotych. 

Posiadając taką wiedzę, w poniedziałek w godzinach porannych blisko 300 funkcjonariuszy Policji i służby celno-skarbowej przeszukało 29 miejsc na terenie całej Polski. Zatrzymano 15 osób w wieku od 30 do 63 lat, w tym jedną kobietę. W trakcie prowadzonych czynności zabezpieczono m.in. 12 zestawów samochodów ciężarowych z cysternami o wartości około 3,6 mln złotych, 10 luksusowych samochodów w tym m.in. mercedes E-klasa, dwa mercedesy GLE, mercedes  AMG, land rover, BMW X3, audi Q5 oraz dwa audi Q7 o łącznej  wartości 1,6 miliona złotych, 95 tys. euro, około 520 tys. złotych, biżuterię złotą, zegarki i inne wartościowe przedmioty oraz komputery, elektroniczne nośniki pamięci i dokumenty świadczące o przestępczym procederze.

Zatrzymani zostali umieszczeni w policyjnych celach. Są podejrzani o udział w zorganizowanej grupie przestępczej dokonującej przestępstw w obrocie paliwami, za co może im grozić kara od  roku do 10 lat pozbawienia wolności. Zatrzymane osoby stanowią trzon grupy przestępczej, wśród której dwie osoby pełną funkcje kierownicze.  

Wszyscy zatrzymani zostaną doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Warszawie celem wykonania z ich udziałem czynności procesowych oraz zastosowania wobec nich środków zapobiegawczych, w tym tymczasowych aresztowań. Według oceny prowadzących czynności, grupa mogła „wyprać” ponad 100 mln złotych.

Funkcjonariusze nadal pracują nad sprawą i zapowiadają kolejne zatrzymania i zabezpieczenia mienia.

(KSP / mw)

  • Jeden z zatrzymanych przez policjantów mężczyzn
  • Jeden z zatrzymanych przez policjantów mężczyzn
  • policjant biorący udział w realizacji na terenie posesji
  • Jeden z zabezpieczonych przez policjantów samochodów
  • Jeden z zabezpieczonych przez policjantów samochodów
  • Jeden z zabezpieczonych przez policjantów samochodów
  • Zabezpieczona przez policjantów gotówka
  • Zabezpieczona przez policjantów biżuteria
  • Zabezpieczona przez policjantów biżuteria

Film Grupa dokonująca przestępstw w obrocie paliwami rozbita

Pobierz plik Grupa dokonująca przestępstw w obrocie paliwami rozbita (format mp4 - rozmiar 12.49 MB)

Powrót na górę strony