Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dla bezpieczeństwa seniorów

Data publikacji 04.07.2017

Apele lubelskiej policji odczytywane przez duchownych na mszach świętych, spoty z poradami dla seniora prezentowane w środkach miejskiej komunikacji, planowane szkolenia dla pracowników banków i ośrodków pomocy to część akcji profilaktycznej lubelskich policjantów. Akcja „Bezpieczny Senior” skierowana jest do osób starszych, które mogą stać się potencjalnymi ofiarami oszustów. Tylko od początku tego roku w woj. lubelskim oszuści metodą na tzw. wnuczka, czy „policjanta” wyłudzili od mieszkańców prawie milion złotych. Policjanci apelują o rozsądek!

Pomimo szeregu akcji policyjnych wymierzonych w oszustów, mimo nagłaśnianych w mediach informacji, wciąż dochodzi do kolejnych przestępstw, związanych z wyłudzeniami pieniędzy od osób starszych. Jak się okazuje, pojawiają się kolejni oszuści, którzy wykorzystują podeszły wiek swoich ofiar, ich łatwowierność, czy chęć niesienia pomocy, aby wzbogacić się ich kosztem.

Z policyjnych danych wynika, że tylko od początku tego roku przestępcy oszukali blisko 40 osób w całym województwie, a kwota wyłudzonych pieniędzy sięga miliona złotych. Dla wielu pokrzywdzonych, przekazane pieniądze stanowiły oszczędności ich życia.

Pomysłowość oszustów nie zna granic. Sprawcy podają się za bliskich krewnych, znajomych, czy pracowników różnych instytucji. Coraz częściej członkowie grup przestępczych udają policjantów CBŚP bądź funkcjonariuszy zajmujących się rozpracowywaniem oszustów.

Dlatego, policjanci z KMP w Lublinie w związku z powtarzającymi się ostatnio kolejnymi przypadkami oszustw, po raz kolejny rozpoczęli akcję „Bezpieczny Senior”. W akcję włączyli się duchowni, którzy apel Policji skierowany do seniorów, a także ich rodzin, odczytywali w ostatnią niedzielę podczas odprawianych nabożeństw. Do akcji zaangażowali się także dzielnicowi z lubelskich komisariatów, którzy nawiązują kontakty z parafiami przekazując materiały profilaktyczne.

Ponadto w celu dotarcia z przekazem do jak najszerszego grona odbiorców w pojazdach miejskiej komunikacji wyświetlane są spoty z poradami dla seniora.

Policjanci planują także przeprowadzenie szkoleń dla pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie, którzy w codziennej pracy mają kontakt z osobami starszymi i często samotnymi. Pozyskane przez nich informacje dotyczące metod działania oszustów będą mogli przekazywać swoim podopiecznym ostrzegając ich o istniejących zagrożeniach.

Mundurowi nawiązali także współpracę z kierownictwem banków. Będą planować niebawem spotkania z pracownikami, aby uczulać ich na budzące zastrzeżenia transakcje finansowe dokonywane przez osoby starsze, towarzyszące im nerwowe zachowania seniorów, którzy w przypadku działań przestępczych wypłacają natychmiastowo bardzo wysokie kwoty pieniędzy.

Dzielnicowi lubelskich komisariatów oraz policjanci Wydziału Prewencji KMP w Lublinie realizują spotkania w ramach współpracy z Zespołem Ośrodków Wsparcia w Lublinie w Ośrodkach Dziennego Pobytu dla osób starszych, w Klubach Seniora, Uniwersytecie Trzeciego Wieku oraz innych instytucjach, które są miejscem spotkań osób starszych.

Mamy nadzieję, że wszelkie działania w zakresie zapobiegania przestępczości wyłudzania pieniędzy od osób starszych przyczynią się do wzrostu świadomości w aspekcie bezpiecznych zachowań, a tym samym pozwolą uniknąć im traumatycznych doświadczeń.

Po raz kolejny przypominamy:

Jak działają oszuści:

- Oszuści często posługują się książkami telefonicznymi, z których wybierają osoby o imionach często charakterystycznych dla osób starszych, następnie dzwonią na wybrany numer telefonu. Rozmowa prowadzona jest w taki sposób, aby oszukiwana osoba uwierzyła, że rozmawia z kimś ze swojej rodziny i sama wymieniła jego imię oraz inne dane, pozwalające przestępcom wiarygodnie pokierować dalszą rozmową.

- Dla wywarcia większego wrażenia oszuści coraz częściej ostatnio podszywają się też za urzędnika lub przedstawiciela jakiejś organizacji bądź instytucji. Wmawiają również starszym osobom, że są funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego lub policjantami, a pieniądze są potrzebne na „wykupienie z problemów” członka ich rodziny lub prowadzą sprawę oszustw i wyłudzania pieniędzy.

- W rozmowie oszuści zawsze proszą o dyskrecję.

- Po wyrażeniu zgody na przekazanie pieniędzy , zgłasza się po nią ktoś inny, zapowiedziany przez oszusta, jako osoba godna zaufania, która w imieniu rzekomego stróża prawa odbiera pieniądze. Często oszuści umawiają się na spotkanie pod bankiem, aby szybko zabrać gotówkę.

W ten sposób oszuści wyłudzają pieniądze w kwocie od kilku tysięcy do nawet kilkuset tysięcy złotych. Pokrzywdzeni często tracą oszczędności całego życia.

Jak się ustrzec:

- Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom! Nie reagujmy pochopnie na hasło: syn, wnuczek, siostrzenica potrzebują pomocy, gdy tylko usłyszymy głos w słuchawce. Należy sprawdzić czy jest to prawdziwy krewny, np. poprzez skontaktowanie się z innymi członkami rodziny.

- Bliscy mogą pomóc potwierdzić, że jest to ta osoba, za którą się podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje pomocy. Pamiętajmy, że sami również możemy zweryfikować dzwoniącego. W większości przypadków mamy numer telefonu do członków naszej rodziny . Nie bójmy się do nich zadzwonić i ustalić, czy przedstawiona sytuacja ma miejsce. Lepiej wykonać jeden telefon więcej, niż stracić swoje oszczędności.

- Jeśli osoba dzwoniąca przedstawia się za policjanta, to pamiętajmy: prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. NIGDY też nie poproszą o zaangażowanie naszych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji!

Powyższe sytuacje mogą przydarzyć się naszym bliskim lub sąsiadom. Dlatego niezbędne jest pobudzenie czujności rodzinnej a także sąsiedzkiej:

- Reagujmy, kiedy widzimy lub mamy sygnały, że ktoś podejrzany „kręci” się w pobliżu naszego krewnego, sąsiada albo miejsca jego zamieszkania

- Zapamiętajmy jak najwięcej szczegółów dotyczących wyglądu i zachowania osoby, która wzbudza niepokój.

- Zapiszmy numer rejestracyjny pojazdu, którym się taka osoba porusza. Podzielmy się wiedzą o sposobie działania sprawców z osobami najbardziej zagrożonymi - seniorami. Ostrzeżmy ich, nim będzie za późno.

- O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast poinformujmy Policję, korzystając z numeru alarmowego 997 lub 112. Nie obawiajmy się, że alarm może okazać się fałszywy.

(KWP w Lublinie / kp)


 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 22.65 MB)

Powrót na górę strony