Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Otwarcie pierwszej Pracowni Symulacji Medycznej

Data publikacji 05.07.2017

Ministerstwo Obrony Narodowej zamierza wprowadzić procedurę, w myśl której personel medyczny wyjeżdżający na misje będzie musiał przejść obligatoryjne szkolenie – zapowiedział we wtorek wiceminister obrony narodowej Wojciech Fałkowski podczas otwarcia Pracowni Symulacji Medycznej w Wojskowym Instytucie Medycznym.

Szef MON Antoni Macierewicz podkreślił znaczenie Centrum Kształcenia Podyplomowego, Doskonalenia Zawodowego i Symulacji Medycznej, w ramach którego powstała pracownia.

Po pokazie możliwości pracowni wiceminister obrony narodowej wskazał, że trzeba stworzyć procedurę, zgodnie z którą ratownicy medyczni i ekipy medyczne jadące na misję będą musieli przejść takie szkolenie. "Taką procedurę trzeba wdrożyć jako obligatoryjną; (...) zrobimy to w ciągu najbliższych tygodni" – zapowiedział.

Pracownia Symulacji Medycznej Wojskowego Instytutu Medycznego składa się z dwóch sal ćwiczeniowych (wyposażonych w projektory i system nagłośnienia), sterowni oraz pomieszczeń pomocniczych. Umożliwia to odtworzenie warunków np. sali szpitalnej, pobocza drogi, warunków nocnych czy fragmentu afgańskiej wioski.


Zajęcia będą prowadzone z wykorzystaniem trenażerów, aparatury medycznej i symulatorów pacjenta odwzorowujących sylwetkę człowieka i fizjologiczne reakcje organizmu. Symulatory pacjenta mogą reagować np. na podane leki i podjęte procedury ratunkowe. Sprzęt może być również transportowany, by szkolenia realizować np. na poligonie czy w wojskowych jednostkach.

Zaplanowane szkolenie skierowane są także do innych służb mundurowych, w szczególności do oddziałów specjalnych i zabezpieczenia medycznego.

(Wojskowy Instytut Medyczny / kp)

  • Otwarcie pierwszej Pracowni Symulacji Medycznej
  • Otwarcie pierwszej Pracowni Symulacji Medycznej
  • Otwarcie pierwszej Pracowni Symulacji Medycznej
Powrót na górę strony