Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dzielnicowa zmieniła życie bezdomnego

Data publikacji 06.07.2017

Mieszkańcy sosnowieckiej dzielnicy Zagórze wielokrotnie skarżyli się na bezdomnego mężczyznę, który w rejonie jednego ze sklepów zaczepiał przechodniów. Brudny, zaniedbany, często nietrzeźwy i niesympatyczny mężczyzna wzbudzał lęk. Do czasu, aż dzielnicowa wzięła sprawy w swoje ręce.

Sierż. sztab. Aneta Trojanowska opiekuje się rejonem służbowym nr 29. Rejon ten w przeważającej większości położony jest w sosnowieckiej dzielnicy Zagórze. Od pewnego czasu mieszkańcy rejonu zaczęli zgłaszać swej dzielnicowej, że w pobliżu jednego ze sklepów spożywczych regularnie pojawia się bezdomny, który zaczepia przechodniów. Brudny, zaniedbany, często nietrzeźwy i niesympatyczny mężczyzna wzbudzał lęk. Policjantka postanowiła się z nim spotkać. Po kilku nieudanych próbach, ostatecznie dzięki informacjom przekazanym przez mieszkańców, pewnego dnia wreszcie go napotkała. Po dłuższej rozmowie, która nie skończyła na jednym spotkaniu, mężczyzna przestał pojawiać się przed sklepem. Dzielnicowa zmotywowała go bowiem do całkowitej zmiany trybu życia. Wsparła go w uzyskaniu pomocy społecznej, tak finansowej, jak i polegającej na skierowaniu i natychmiastowym umieszczeniu go w odległej placówce na leczeniu odwykowym. Pomogła mu również uzyskać stałe zatrudnienie po zakończeniu leczenia. Cały czas dbała o to, by mężczyzna nie stracił wiary w to, że jest w stanie zmienić swój los. Sama zawiozła go do ośrodka odwykowego, tak, by w tym najtrudniejszym momencie, nie zrezygnował z raz obranej, niełatwej drogi.

Dzielnicowa ma tylko nadzieję, że teraz, kiedy mężczyzna uwierzył w swoje siły, nie stanie się w jego życiu nic, co by tą na nowo zdobytą wiarą mogło zachwiać. Sama podkreśla, że to właśnie takie sprawy i sytuacje sprawiają, że pomimo napotykania w codziennej służbie różnego rodzaju trudności, czerpie ona wielką satysfakcję z wykonywania tego zawodu.

(KWP w Katowicach / mw)

Powrót na górę strony