Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odpowiedzą za „wypranie” ponad 87 milionów złotych

Data publikacji 07.07.2017

Policjanci z wydziału zajmującego się zwalczaniem przestępczości gospodarczej na terenie trzech województw zatrzymali 4 osoby działające w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się legalizowaniem pieniędzy pochodzących z przestępstwa. Wśród nich jest główny organizator procederu, zamieszkały w Warszawie 37-letni obywatel Turcji. Podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Łodzi.

5 lipca 2017 roku policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą przeprowadzili akcję na terenie województwa zachodniopomorskiego, mazowieckiego i łódzkiego. Na podstawie postanowień prokuratorskich zatrzymali 4 mężczyzn w wieku 63, 50, 43 i 37 lat. Podejrzani wchodzili w skład zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przekazywaniem na rachunki bankowe kilku podmiotów gospodarczych co najmniej 87 milionów złotych pochodzących z procederu fałszowania deklaracji podatkowych i uszczuplenia VAT.

Niemalże jednocześnie około 6.00 nad ranem funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi zapukali do drzwi mieszkań w Łodzi i w Białogardzie w zachodniopomorskim. Trzej mężczyźni to tzw. słupy. Oficjalnie byli przedsiębiorcami prowadzącymi firmy m.in. z branży tekstylnej. W Warszawie, na terenie ekskluzywnego strzeżonego osiedla, kryminalni zatrzymali 37-letniego obywatela Turcji, który stał na czele grupy przestępczej. Z zebranego materiału dowodowego wynika, że to on czerpał główne korzyści finansowe z nielegalnego procederu związanego z fikcyjnymi transakcjami  pomiędzy założonymi do tego procederu firmami. Wszystko po to aby udaremnić czy też utrudnić udowodnienie przestępczego pochodzenia pieniędzy. Podczas przeszukań domów i firm zarejestrowanych na podejrzanych funkcjonariusze zabezpieczyli m.in. dokumentację księgową. Jeszcze tego samego dnia 63 latek, 45-latek i 50-latek usłyszeli zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się praniem pieniędzy za co grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

6 lipca zarzuty usłyszał 37-letni obywatel Turcji, wobec którego sąd, na wniosek prokuratury, zastosował 3 miesiące tymczasowego aresztu.

Prowadzona od roku sprawa nadal pozostaje rozwojowa zarówno pod kątem przedmiotowym jak i podmiotowym. Łącznie do tej pory zarzuty w śledztwie usłyszało 6 osób. Wcześniej w styczniu i maju tego roku policjanci zatrzymali już dwóch innych mężczyzn w wieku 37 i 34 lat. Oni także usłyszeli zarzuty prania pieniędzy.

(KWP w Łodzi / mw)

Powrót na górę strony