Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dotychczasowe ustalenia nie wskazują, aby inne osoby mogły przyczynić się do śmierci mężczyzny, który zasłabł w KPP w Szczytnie

Data publikacji 07.07.2017

Policjanci z Wydziału Kontroli KWP w Olsztynie na polecenie I Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego w Olsztynie prowadzą czynności wyjaśniające w sprawie śmierci 38-letniego mężczyzny zatrzymanego w policyjnym areszcie. Równolegle śledztwo w tej sprawie prowadzi prokurator rejonowy w Szczytnie.

W czwartek rano policjant pełniący służbę w pomieszczeniu dla osób zatrzymanych zauważył na ekranie monitoringu, że mężczyzna, który przebywał sam w celi, leży w nienaturalnej pozycji. Policjanci natychmiast zareagowali i podjęli czynności reanimacyjne, które prowadzili do czasu przyjazdu karetki pogotowia. Pomimo reanimacji prowadzonej następnie przez ratowników medycznych, mężczyzna zmarł.

3 lipca br. szczycieńscy policjanci dwukrotnie interweniowali w jednym z domów tamtejszej gminy. Zgłaszająca informowała, że mąż stosuje wobec niej i rodziny przemoc. Podczas pierwszej interwencji policjanci wdrożyli procedurę „Niebieskiej Karty”, a mężczyzna zobowiązał się do zachowania zgodnego z prawem. Po niespełna dwóch godzinach, funkcjonariusze ponownie pojechali w to samo miejsce, gdyż mężczyzna będąc pod wpływem alkoholu w dalszym ciągu groził swojej żonie. W tym przypadku – ze względu na bezpieczeństwo członków rodziny - policjanci zatrzymali 38-latka.

Przed osadzeniem w policyjnym areszcie mężczyznę przewieziono do szpitala celem przeprowadzenia badań i ustalenia, czy istnieją przeciwwskazania zdrowotne do zatrzymania. Lekarz wydając zaświadczenie potwierdził, że mężczyzna może zostać zatrzymany i osadzony w pomieszczeniu dla osób zatrzymanych.

Policjanci nie używali wobec zatrzymanego żadnych środków przymusu bezpośredniego poza kajdankami, które miał założone w trakcie konwojowania.

Następnego dnia  został przesłuchany przez policjantów i przyznał się do zarzutu znęcania nad rodziną. 38-latek złożył obszerne wyjaśnienia i stwierdził, że agresja i przemoc stosowane wobec rodziny spowodowane są jego problemami z alkoholem.

W środę mężczyzna został przewieziony do prokuratury, gdzie został przesłuchany i ponownie przyznał się do zarzucanego mu czynu. Policjanci i prokurator zwrócili się do sądu o zastosowanie wobec 38-latka tymczasowego aresztu. Mężczyzna miał być w czwartek przewieziony do sądu na posiedzenie.

W czwartek rano policjant pełniący służbę w pomieszczeniu dla osób zatrzymanych zauważył na ekranie monitoringu, że mężczyzna, który sam przebywał w celi, leży w nienaturalnej pozycji. Policjanci natychmiast zareagowali i podjęli czynności reanimacyjne, które prowadzili do czasu przyjazdu karetki pogotowia. Po kolejnych 20 minutach reanimacji przez ratowników medycznych, mężczyzna niestety zmarł.

O zaistniałej sytuacji Komendant Powiatowy Policji w Szczytnie poinformował prokuratora, który kilka minut po godzinie 8:00 przeprowadził osobiście czynności na miejscu zdarzenia. Równolegle I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie, polecił przeprowadzić czynności wyjaśniające – zawsze w takich przypadkach wdrażana jest taka procedura. W związku z tym do Szczytna pojechali policjanci z Wydziału Kontroli KWP w Olsztynie.

Prokurator przeprowadził czynności procesowe, polecił przeprowadzenie sekcji zwłok, zabezpieczenie monitoringu z celi oraz dokumentację z przebiegu służby. Dzisiaj przeprowadzona sekcja zwłok wykazała, że śmierć mężczyzny nastąpiła w wyniku nagłego zatrzymania krążenia, którego przyczyny są nieznane i w dalszym ciągu ustalane. Śledztwo w tej chwili prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko konkretnej osobie. Dotychczasowe ustalenia nie wskazują, aby inne osoby mogły przyczynić się do śmierci mężczyzny.

KWP w Olsztynie

Powrót na górę strony