Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci dbają o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad Jez. Białym

Data publikacji 09.07.2017

Jak co roku policjanci dbają o bezpieczeństwo osób wypoczywających w Okunince. Szczególną rolę odgrywają stermotorzyści, którzy czuwają nad osobami korzystającymi z kąpieli wodnych. Apelujemy do wszystkich wczasowiczów o rozwagę i rozsądek podczas wakacji, a w przypadku zaistnienia potrzeby pilnej interwencji Policji należy skontaktować się z dyżurnym włodawskiej komendy.

Od 28 czerwca nad bezpieczeństwem osób wypoczywających w Okunince czuwają policjanci wchodzący w skład specjalnie powołanego na okres wakacji zespołu. Są to policjanci Ruchu Drogowego, dzielnicowy, stermotorzyści, policjanci Wydziału Kryminalnego oraz policjanci delegowani z Oddziału Prewencji Policji KWP w Lublinie. W tym roku policjantów jest więcej, co jest dużą zasługą wsparcia finansowego Starostwa Powiatowego we Włodawie i Urzędu Gminy Włodawa, które to instytucje również włączają się w zabezpieczanie sezonu.

Co roku nad Jeziorem Białym odpoczywa bardzo dużo turystów, co przekłada się na podejmowane przez nas interwencje. W ubiegłym roku policjanci interweniowali ponad 370 razy. Najczęściej byli wzywani do takich zdarzeń jak: zakłócanie porządku publicznego czy spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym. W efekcie policjanci ujawnili ponad 100 wykroczeń. Biorąc pod uwagę przestępczość to w ubiegłym roku nastąpił jej spadek. Odnotowano 33 przestępstwa. Najwięcej było kradzieży. Najczęściej łupem złodzei padały telefony komórkowe, aparaty, rowery. Niestety często powodem takich zgłoszeń było niewłaściwe zabezpieczenie sprzętu. W niektórych przypadkach okazywało się, że taki przedmiot był odnajdywany przez innego turystę i przekazywany na komendę. Policjantów ciszy fakt uczciwości pomiędzy turystami, którzy przekazywali nam różne znalezione, czasem bardzo drogocenne przedmioty. W ubiegłym roku policjancin zaobserwowali spadek liczby przestępstw ciężkich gatunkowo takich jak: rozboje, wymuszenia, pobicia.

Niewątpliwie cieszy również fakt, iż pomimo wielu interwencji podejmowanych wobec osób kąpiących się których życie lub zdrowie było zagrożone nikt nie utonął. Stermotorzyści, pełnią szczególną rolę podczas zabezpieczania wypoczynku letniego, ponieważ bezpośrednio dbają o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą: kontrolują kąpieliska, prowadzą rozmowy z osobami kąpiącymi się oraz ratownikami. Policjanci często też interweniują wobec osób, które w sposób nieodpowiedzialny zachowują się w wodzie narażając swoje życie i zdrowie. Najczęstszymi powodami kontroli są: pływanie w miejscu niedozwolonym czy korzystanie ze sprzętu wodnego pod działaniem alkoholu.

Podczas wakacji policjanci wykonują też zadania zgodnie z planem "Bezpieczne wakacje 2017", w ramach którego mundurowi nadzorują ośrodki wypoczynkowe, plaże, kąpieliska, pola namiotowe i campingowe, placówki handlowe i gastronomiczne. Z właścicielami, kierownikami i osobami odpowiedzialnymi za te obiekty, stróże prawa przeprowadzają rozmowy z ukierunkowaniem na zapobieganie działaniom niezgodnym z przepisami prawa.

Policjanci apelują o większą troskę o własne mienie i zachowanie zdrowego rozsądku podczas wypoczynku nad wodą. Znajomość podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz zdrowy rozsądek – wystarczą, by bezpiecznie spędzić wolny czas i powrócić z wakacji do domu.

Przypominamy, że w przypadku potrzeby interwencji Policji należy bezpośrednio skontaktować się z Oficerem Dyżurnym KPP we Włodawie dzwoniąc na nr tel. 82 57 27 209 lub z Kierownikiem działającego w Okunince Zespołu pod nr tel. 82 57 27 257. Zawsze możesz liczyć na pomoc służb ratunkowych dzwoniąc na nr 112 lub 997 – Policja, 998 – Straż Pożarna, 999 – Pogotowie Ratunkowe.

(KWP w Lublinie / ws)

  • Policjanci dbają o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad Jez. Białym
  • Policjanci dbają o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad Jez. Białym
  • Policjanci dbają o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad Jez. Białym
Powrót na górę strony