Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kameralne Lato 2017 za nami

Data publikacji 09.07.2017

Uroczystą galą finałową zakończyła się w sobotę (08.07) dziesiąta edycja ogólnopolskich spotkań filmowych „Kameralne Lato 2017", które od pięciu lat współorganizuje Komenda Wojewódzka Policji zs. w Radomiu. W tym roku patronat nad festiwalem sprawował Komendant Główny Policji nadinsp. dr Jarosław Szymczyk. Festiwal został także wsparty rządowym programem MSWiA „Razem bezpieczniej”.

Festiwal "Kameralne Lato" na dobre zadomowił się już w Radomiu. W tym roku była to już X edycja tego projektu filmowego dla młodych twórców. Jest to jedna z największych cyklicznych imprez filmowych w kraju, na której prezentowane są polskie filmy, w tym krótkometrażowe. Od pięciu lat do organizacji imprezy włączona jest Komenda Wojewódzka Policji zs. w Radomiu. W tym roku dzięki unijnemu programowi ERASMUS w warsztatach brała udział młodzież w czterech krajów.

Celem festiwalu jest zarówno promocja młodego polskiego kina, jak i w takim samym stopniu kształtowanie dobrych wzorców społecznych, zachęcanie młodych ludzi do uczestnictwa w kulturze filmowej oraz - realizowana wspólnie z Policją - profilaktyka społeczna. W tym zakresie festiwal jest już od kilku lat wspierany przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej. Konkurs filmów profesjonalnych ma wyraźny profil - tematy filmów (przede wszystkim fabularnych i dokumentalnych) koncentrują się wokół ważnych zagadnień społecznych.

Konkurs główny zaprezentował najlepsze polskie filmy krótkometrażowe zrealizowane przez młodych twórców - głównie studentów i absolwentów szkół filmowych. Starannie przeprowadzana preselekcja wyłoniła najlepsze filmy animowane, dokumentalne i fabularne. Jury przyznało nagrodę główną oraz nagrody specjalne. Nagrodę główną festiwalu - Złotego Łucznika - zdobył film „Amerykański sen” w reżyserii Marka Skrzecza. Przyznana została również statuetka KWP zs. w Radomiu za film promujący ważne zagadnienia społeczne. W tym roku przypadła ona Grzegorzowi Mołdzie za film „Koniec widzenia” z Gdyńskiej Szkoły Filmowej.

Festiwal rozpoczął się przed tygodniem (02.07) uroczystą paradą samochodów. A przez kilka dni młodzi twórcy wspólnie z policjantami z KWP zs. w Radomiu przygotowywali filmy, których premiera odbyła się w czasie sobotniej gali finałowej. W tym roku powstały cztery spoty mówiące o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, przestrzegające przed spożywaniem „dopalaczy”, jak nie stać się ofiarą cyberprzestępców, czy też, jak nie paść ofiarą oszustwa metodą „na wnuczka”. Powstałe w czasie festiwalu filmy będą już wkrótce wykorzystywane przez mazowieckich policjantów m.in. w czasie spotkań z młodzieżą szkolną.

Uroczyste zakończenie festiwalu było także okazją do wręczenia podziękowań za jego prospołeczną formułę. Podziękowania w imieniu szefa polskich policjantów przekazała podinsp. Dorota Pater - naczelnik Wydziału Prezydialnego Komendanta Głównego Policji. W tym roku festiwal został także wsparty specjalnie ufundowanymi nagrodami w ramach „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2016-2017”. Trafiły one do młodych twórców spotu propagującego walkę z hejtem internetowym.

Producent Festiwalu Maciej Dominiak podziękował mazowieckim policjantom za pomoc w tworzeniu filmów. Specjalne podziękowania za pięcioletnią współpracę otrzymał od organizatorów wydarzenia insp. Marek Świszcz – I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu. Funkcjonariusze z Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego naszej komendy ciepłe słowa usłyszeli również od reszty gości sobotniej gali, m.in. reżysera Ryszarda Bugajskiego, a zarazem przewodniczący jury tegorocznego festiwalu.

(KWP zs. w Radomiu / ws)

 • Kameralne Lato 2017 za nami
 • Kameralne Lato 2017 za nami
 • Kameralne Lato 2017 za nami
 • Kameralne Lato 2017 za nami
 • Kameralne Lato 2017 za nami
 • Kameralne Lato 2017 za nami
 • Kameralne Lato 2017 za nami
 • Kameralne Lato 2017 za nami
 • Kameralne Lato 2017 za nami
 • Kameralne Lato 2017 za nami
 • Kameralne Lato 2017 za nami
 • Kameralne Lato 2017 za nami
Powrót na górę strony