Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Internetowi oszuści w rękach Policji

Data publikacji 27.03.2006

Grupę przestępczą zajmującą się wyłudzaniem pieniędzy przy wykorzystaniu jednego z internetowych portali aukcyjnych rozbili policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie przy udziale funkcjonariuszy z Elbląga. Zatrzymani podstępnie przejęli około 70 kont użytkowników portalu dzięki czemu wyłudzli od 350 osób z całej Polski nie mniej niż 37 tys zł.

Internetowi oszuści w rękach PolicjiJak ustalili policjanci, sprawcy w okresie od kwietnia 2005 r. do lutego 2006 r. wyłudzili od co najmniej 350 osób z terenu całej Polski nie mniej niż 37.000 złotych. Podstępnie przejęli około 70 kont rzetelnych i uczciwych użytkowników portalu.

Mechanizm działania sprawców polegał na tym, że brali udział w legalnej aukcji, najczęściej jako kupujący. W podziękowaniu za udaną aukcję do późniejszych pokrzywdzonych wysyłali różne programy np. do oglądania telewizji przez internet. W rzeczywistości w programie takim był ukryty wirus – "koń trojański", pozwalający przejąć kontrolę nad komputerem pokrzywdzonego. W ten sposób sprawcy mogli uzyskiwać hasła, nazwy użytkowników do kont innych użytkowników, kont pocztowych, a nawet do internetowych kont bankowych pokrzywdzonych. Użyty przez oszustów "koń trojański" m. in. "podsłuchiwał" sekwencje klawiszy wciskanych przez użytkownika zaatakowanego komputera lub wykonywał zdjęcia obrazu wyświetlanego na ekranie, a następnie informacje te program przesyłał pocztą elektroniczną na wskazany przez oszustów adres poczty elektronicznej.

Po uzyskaniu dostępu do przejętych kont sprawcy wpisywali swoje hasło a następnie wystawiali do sprzedaży fikcyjne przedmioty. Najczęściej były to doładowania telefonów komórkowych pre-paid lub inne drobne i stosunkowo tanie przedmioty, takie jak filmy fotograficzne, nożyki do golenia lub akumulatorki.

Do przekazywania sprawcom oszustw wyłudzonych pieniędzy przez oszukane osoby służyło 9 rachunków bankowych, założonych w jednym banku. Rachunki te były zakładane na tzw. "słupów" lub z wykorzystaniem zagubionych dowodów osobistych. Metoda na słupa polegała na tym, iż sprawcy wybierali osobę ze środowiska np. bezrobotnych i proponowali kwotę 50 zł w zamian za założenie rachunku bankowego na nazwisko "słupa", który potem przekazywał kartę płatniczą zleceniodawcom.

Oszuści zarządzając przejętymi kontami użytkowników, wystawiając do sprzedaży fikcyjny przedmiot, stosowali zaawansowane technologicznie metody w celu ukrycia swojej tożsamości, czy miejsca skąd działają, aby uniemożliwić Policji ich wykrycie. Jednak dzięki szerokiej współpracy policjantów z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie z pracownikami działu bezpieczeństwa portalu aukcyjnego oraz dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych metod i narzędzi informatycznych, w które są wyposażani policjanci, udało się namierzyć sprawców, ustalić ich dane, adresy, metodę działania, a w efekcie końcowym zatrzymać trzy osoby.

Jedną z metod wykorzystywanych przez oszustów w celu ukrycia swojej tożsamości było logowanie się na przejęte konta za pośrednictwem anonimowych serwerów proxy, umieszczonych praktycznie na całym świecie, np. w Pakistanie, Brazylii, Chinach, Stanach Zjednoczonych, Etiopii. Takie działanie nie zapewniało jednak żadnej anonimowości i policjanci ustalili dane prawdziwego komputera, a także dane osoby, która się nim posługiwała.

Oszukując dziesiątki uczciwych użytkowników portalu sprawcy w pewnym momencie poczuli się na tyle swobodnie i pewnie, że nie wystawiali już aukcji na przejętych kontach, natomiast grozili i szantażowali pokrzywdzonych. Po przejęciu konkretnego konta oszuści wysyłali do ofiary maila, w którym informowali ją, że właśnie przejęli jej konto. Osoba pokrzywdzona miała dwie możliwości rozwiązania problemu "metodą bezbolesną lub bolesną". Metoda bezbolesna polegała na tym, że ofiara doładowywała telefony komórkowe pre-paid na kwotę 150 zł każdy i wówczas konto było jej zwracane. Metoda bolesna polegała natomiast na tym, że jeżeli ofiara nie spełniała warunków szantażystów, jej konto było zawieszone. Oszuści sugerowali także, że pokrzywdzony będzie miał kłopoty z tytułu nieuczciwych aukcji przeprowadzonych na jego koncie.

Dwaj mężczyźni, 36-letni Robert P. i 27-letni Piotr S. mieszkańcy Elbląga, którzy kierowali całym przestępczym przedsięwzięciem zostali aresztowani przez Sąd Rejonowy w Elblągu na 2 i 3 miesiące. Wobec trzeciego współsprawcy 52-letniego Zbigniewa P., mieszkańca Gdańska, został zastosowany dozór policyjny. Policjanci w trakcie zatrzymania sprawców dokonali przeszukań ich mieszkań, w wyniku czego zabezpieczyli m. in. dwa komputery stacjonarne, jeden laptop, cztery telefony komórkowe, które były wykorzystywane do przejmowania kont i do dokonywania oszustw. W wyniku podjętych dalszych działań zebrano obszerny materiał dowodowy potwierdzający, iż zatrzymane osoby zajmowały się wyżej opisaną działalnością przestępczą.

W dalszym ciągu trwają intensywne czynności związane z tą sprawą. Nie można wykluczyć, iż będą skutkować kolejnymi zatrzymaniami.

Ten przypadek świadczy o tym, że cyberprzestępcy sięgają po coraz bardziej zaawansowane technologicznie metody popełniania przestępstw w Internecie. Oszustom wydawało się, że są całkowicie anonimowi i bezpieczni. Jednak o tym jak bardzo się mylili i jak bardzo ufali swoim umiejętnościom, świadczyło zaskoczenie i przerażenie, jakie towarzyszyło oszustom w trakcie ich zatrzymania.

Policjanci zajmujący się cyberprzestępczością ostrzegają wszystkie osoby, które trudnią się popełnianiem przestępstw w sieci. Internet nie zapewnia anonimowości. Jest tylko kwestią czasu, kiedy taka osoba zostanie zidentyfikowana i zapukają do jej drzwi policjanci.

Policjanci chcą zwrócić szczególną uwagę wszystkich użytkowników Internetu, aby korzystali z dostępnych narzędzi wpływających na bezpieczeństwo surfowania w Internecie. Nawet w sieci dostępne są darmowe programy antywirusowe, firewall’e czy antyspyware’owe. Każdy użytkownik komputera podłączonego do internetu obowiązkowo powinien używać takich narzędzi. Nie zapewniają one 100% bezpieczeństwa, ale minimalizują ryzyko przejęcia naszego komputera przez hakera. Niezbędnym uzupełnieniem oprogramowania zabezpieczającego komputer jest czujność użytkownika komputera i ograniczone zaufanie do innych, nieznanych nam internautów. Tej zasady warto się trzymać. Lepiej jest przecież zapobiegać niż potem naprawiać skutki.

Policjanci zajmujący się cyberprzestępczością informują, że każdemu użytkownikowi internetu, który padł ofiarą cyberprzestępstwa zostanie udzielona kompetentna i fachowa pomoc. Wszelkie informacje dotyczące przestępczości komputerowej można przekazywać policjantom z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie drogą elektroniczną na adres: wpg@warminsko-mazurska.policja.gov.pl.

Powrót na górę strony