Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjant z pasją - dzielnicowy z „głową w chmurach”

Na co dzień jest dzielnicowym. Po służbie znajduje czas na swoją największą pasję, jaką jest fotografia. Asp. Artur Socha przez kolegów z kartuskiej komendy nazywany jest "baloniarzem" lub też "latającym policjantem". Wydał już dwa albumy ze swoimi zdjęciami a w setkach publikacji książkowych, albumowych ukazują się jego zdjęcia. Kilkanaście wystaw tych wyjątkowych prac m.in. w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, Wyższej Szkole Policji w Szczytnie.

Zanim wstąpił do policji był fotoreporterem w lokalnych gazetach. Biegał z aparatem i był wszędzie tam gdzie działo się coś ważnego. Z biegiem czasu robienie zdjęć zaczęło mu przynosić coraz większą satysfakcję i przerodziło się w pasję. Nie chciał jednak fotografować tylko wydarzeń kulturalnych czy wypadków drogowych dla mediów. Postanowił połączyć pasję ze służbą społeczeństwu więc wstąpił do Policji ale nie zaprzestał realizowania swojej pasji. Wręcz przeciwnie kiedy w 2002 roku w domu kultury w Chmielnie zobaczył ogłoszenie "Lot balonem" nie zastanawiał się ani chwili, spisał numer i zadzwonił. Jak tylko nadarzyła się okazja i dopisała pogoda, poleciał i wykonał swoje pierwsze zdjęcia w przestworzach. Sprawiło mu to tak ogromną radość, że po locie nabrał pewności, że nie był to ostatni raz, a wręcz przeciwnie widoki, których doświadczył sprawiły, ze postanowił wydać album ze zdjęciami Kaszub. Tak powstał jego pierwszy album "Kaszuby z nieba widziane", w którym chciał się podzielić pięknymi widokami, których nie każdy może doświadczyć.

Po dużym sukcesie i zainteresowaniu albumem zaczęto go zapraszać do wystawiania jego prac, takich wystaw w swoim dorobku ma już piętnaście.

Postanowił wiec polecieć dalej, poza powiat kartuski, w tym celu przesiadł się z balonu do Wilgi - małej awionetki, dzięki której mógł zobaczyć więcej. W ten właśnie sposób powstał materiał na kolejny album "Kaszuby z nieba widziane, od Gdańska po Hel". Za swoje prace i zaangażowanie w promowanie regionu został uhonorowany przez władze Kartuz nagrodą „KARTËSKÓ SKRA”, oraz Starostę Powiatu Kartuskiego „PERŁA KASZUB”. Na targach Książki „Costerina” w Kościerzynie otrzymał I nagrodę za Album zdjęć lotniczych ‘Kaszuby z Nieba Widziane”.

Niejednokrotnie brał udział w konkursach fotograficznych organizowanych przez Komendę Główna Policji, a jego zdjęcia były wykorzystywane w promocji wizerunku Policji m.in. zdjęcia st. sierż Małgorzaty Grzegowskiej przygotowane z myślą o konkursie „Superpolicjantka- Superkobieta”. Jak sam twierdzi w fotografii nie powiedział jeszcze ostatniego słowa i pomimo licznych osiągnięć nie zamierza osiąść na laurach. Już ma pomysł na kolejny album wiec zapewne jeszcze nie raz usłyszymy o „latającym policjancie z Kaszub”.

(KWP w Gdańsku / kp)

 

  • policjantka obok miniatury gdańskiego żurawia
  • policjantka na strzelnicy
  • krajobraz kaszubski
  • Asp. Artur Socha
Powrót na górę strony