Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ostróda / Grunwald: Policjanci czuwali nad bezpieczeństwem uczestników i widzów Inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem

Data publikacji 16.07.2017

Jak co roku inscenizacja jednej z największych bitem średniowiecza jest wydarzeniem, które przyciąga na Pola Grunwaldu wielotysięczne tłumy. W tym roku łączna liczba uczestników i widzów tego przedsięwzięcia osiągnęła liczbę 75 tysięcy osób. Tak jak co roku, tak i tym razem, nad ich bezpieczeństwem - w porozumieniu z organizatorem - czuwali policjanci z garnizonu wamińsko-mazurskiego.

Współpraca policjantów i organizatorów Inscenizacji Bitwy Pod Grunwaldem 2017 nad organizacją imprezy rozpoczęła się na długo przed samą imprezą. Wynikało to z potrzeby wdrożenia odpowiednich rozwiązań dotyczących organizacji ruchu pieszych i samochodów w okolicach Pól Grunwaldzkich, po to, aby zapewnić płynność ruchu w momencie, gdy kilka tysięcy samochodów będzie próbowało jednocześnie opuścić teren imprezy. Aby ruch na trasach dojazdowych do pola bitwy odbywał się z jak najmniejszymi utrudnieniami, policjanci podobnie jak w latach ubiegłych, zaproponowali zmiany w organizacji ruchu.

Obchody bitwy pod Grunwaldem to czas intensywnej pracy policjantów. Dostosowując się do zabezpieczenia porządku podczas tak ważnej dla regionu imprezy, zmienia się sposób pełnienia służby przez funkcjonariuszy. Ich obecność można zaobserwować szczególnie w najbardziej newralgicznych miejscach, a do patroli służby prewencyjnej dołączają służby kryminalne. W tym roku do miejscowych policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Ostródzie ponownie dołączyły siły z Oddziału Prewencji Policji w Olsztynie, a także funkcjonariusze wydziałów ruchu drogowego oraz policjanci z sąsiednich powiatów m. in. nidzickiego i iławskiego. Łącznie w działania związane w zabezpieczenie imprezy zaangażowanych zostało blisko 100 policjantów.

W okolicach Pomnika Zwycięstwa Grunwaldzkiego – najlepszego punktu orientacyjnego na Polach Grunwaldu – swój mobilny posterunek zaparkowali ostródzcy policjanci, monitorujący sytuację na miejscu bitwy. Tuż obok rozstawiony został charakterystyczny niebieski namiot, w którym umiejscowiony był policyjny punkt informacyjny. Bardzo szybko okazało się jak bardzo potrzebne jest takie miejsce podczas tak dużej imprezy. Policjanci zlokalizowani na szczycie wzniesienia interweniowali w sprawie zagubionych dokumentów, portfeli, czy telefonów. Dzięki dobrej współpracy z organizatorem i wykorzystaniu jego nagłośnienia, zagubione przedmioty wróciły do swoich właścicieli. Szczęśliwie zakończyły się też przygody dwóch dziewczynek i pewnego 6-latka, którzy w tłumie zgubili swoich rodziców. Wszyscy odnaleźli się pod policyjnym niebieskim namiotem.

 

 • Zabezpieczenie Bitwy Pod Grunwaldem 2017 #1
  Zabezpieczenie Bitwy Pod Grunwaldem 2017 #1
 • Zabezpieczenie Bitwy Pod Grunwaldem 2017 #2
  Zabezpieczenie Bitwy Pod Grunwaldem 2017 #2
 • Zabezpieczenie Bitwy Pod Grunwaldem 2017 #3
  Zabezpieczenie Bitwy Pod Grunwaldem 2017 #3
 • Zabezpieczenie Bitwy Pod Grunwaldem 2017 #4
  Zabezpieczenie Bitwy Pod Grunwaldem 2017 #4
 • Zabezpieczenie Bitwy Pod Grunwaldem 2017 #5
  Zabezpieczenie Bitwy Pod Grunwaldem 2017 #5
 • Zabezpieczenie Bitwy Pod Grunwaldem 2017 #6
  Zabezpieczenie Bitwy Pod Grunwaldem 2017 #6
 • Zabezpieczenie Bitwy Pod Grunwaldem 2017 #7
  Zabezpieczenie Bitwy Pod Grunwaldem 2017 #7
 • Zabezpieczenie Bitwy Pod Grunwaldem 2017 #8
  Zabezpieczenie Bitwy Pod Grunwaldem 2017 #8
 • Zabezpieczenie Bitwy Pod Grunwaldem 2017 #9
  Zabezpieczenie Bitwy Pod Grunwaldem 2017 #9
 • Zabezpieczenie Bitwy Pod Grunwaldem 2017 #10
  Zabezpieczenie Bitwy Pod Grunwaldem 2017 #10
 • Zabezpieczenie Bitwy Pod Grunwaldem 2017 #11
  Zabezpieczenie Bitwy Pod Grunwaldem 2017 #11
 • Zabezpieczenie Bitwy Pod Grunwaldem 2017 #12
  Zabezpieczenie Bitwy Pod Grunwaldem 2017 #12
 • Zabezpieczenie Bitwy Pod Grunwaldem 2017 #13
  Zabezpieczenie Bitwy Pod Grunwaldem 2017 #13
 • Zabezpieczenie Bitwy Pod Grunwaldem 2017 #14
  Zabezpieczenie Bitwy Pod Grunwaldem 2017 #14
 • Zabezpieczenie Bitwy Pod Grunwaldem 2017 #15
  Zabezpieczenie Bitwy Pod Grunwaldem 2017 #15

Wielotysięczny tłum, masowy ruch pojazdów na lokalnych drogach, wypełnione parkingi, liczne stragany i setki rycerzy przygotowanych do walki - policjanci czuwali nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników inscenizacji największej średniowiecznej bitwy na Polach Grunwaldu. Dzięki ich zaangażowaniu, współpracy z organizatorem i odpowiedzialnemu zachowaniu uczestników - obyło się bez większych trudności w ruchu drogowym. Nie doszło do żadnego wypadku drogowego i nie odnotowano poważnych zdarzeń kryminalnych. Funkcjonariusze na drogach dojazdowych podjęli interwencji w sprawie dwóch niegroźnych kolizji drogowych.

Podsumowując sobotnie wydarzenia, mimo tak dużej liczby osób - kierowców i pieszych, dobra współpraca z organizatorem, zmiany w organizacji ruchu, a także zachowanie uczestników inscenizacji, spowodowały, że impreza przebiegła w spokojnej atmosferze.

(TM)

Powrót na górę strony