Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Akcje ratunkowe załóg policyjnych łodzi. W ostatnim czasie uratowaliśmy 5 osób i.... sarnę

Data publikacji 19.07.2017

Policjanci z Gdyni uratowali dwie osoby dryfujące na deskach windsurfingowych po wodach Zatoki Gdańskiej. 51-letni mężczyzna i jego 11-letnia córka nie mogli wezwać pomocy, ponieważ nie mieli przy sobie telefonu, a w ich okolicy nie przepływały inne jednostki pływające. Natomiast augustowscy policjanci uratowali na jeziorze Necko trzy osoby z wywróconej żaglówki. Dzięki mundurowym żeglarze bezpiecznie trafili do brzegu. W minioną sobotę policjanci z Oddziału Prewencji Policji w Katowicach pełniąc służbę na zbiorniku wodnym Kuźnica Warężyńska rozpoczęli czynności ratunkowe z przekonaniem, że udają się na pomoc tonącemu. Uratowali jednak przed utonięciem… sarnę.

Służba na wodach Zatoki Gdańskiej, którą pełnią policjanci z Gdyni na łodzi PN-29 jest jednym z ważnych elementów zapewnienia bezpieczeństwa żeglarzom i osobom wypoczywającym na kąpieliskach.

Wczoraj około godziny 10.40 patrol wodny pełniący służbę na wodach Zatoki Gdańskiej na wysokości Babich Dołów napotkał żeglarza, który poinformował funkcjonariuszy, że na wysokości Rewy widział dwie osoby pływające na deskach windsurfingowych i według niego mogą mieć problemy z powrotem w stronę lądu. Z uwagi na panujące trudne warunki atmosferyczne - silny wiatr i wysokie fale policjanci niezwłocznie udali się we wskazanym kierunku. W wyniku sprawdzenia rejonu akwenu wodnego gdzie mogły przebywać osoby potrzebujące pomocy, około dwie mile od lądu funkcjonariusze odnaleźli dryfujące na pełne morze dwie deski windsurfingowe z położonymi na wodzie żaglami. Na deskach znajdował się 51-letni mężczyzna i jego 11-letnia córka.

Załoga policyjnej łodzi wciągnęła na pokład rozbitków i udzieliła im niezbędnej pomocy. Dziewczynka była mocno wystraszona i roztrzęsiona lecz po rozmowie z policjantami szybko się uspokoiła. Dryfujące deski zostały odholowane w stronę lądu, a następnie przekazane pracownikom wypożyczalni, z której zostały wynajęte. 

Dzięki podjętej akcji na Zatoce Gdańskiej policyjni wodniacy ocalili dwie osoby oraz zapobiegli skomplikowanym działaniom poszukiwawczym.

***

Podczas akcji "Bezpieczne Wakacje 2017" jednym z priorytetów działań policjantów jest zapewnienie bezpieczeństwa na wodach i kąpieliskach. Zajmują się tym mundurowi ze specjalistycznych komórek wodnych. Motorowodniacy w sezonie letnim pilnują 15 zbiorników w  województwie śląskim. Ich służbę wspomagają patrole rowerowe, które nadzorują linię brzegową oraz tereny ośrodków rekreacyjnych i akwenów.

W sobotę około południa, w trakcie patrolu z łodzi zbiornika wodnego Kuźnica Warężyńska - znanego jako Pogoria IV - policjanci usłyszeli dziwne odgłosy oraz zauważyli gwałtowne ruchy wody na środku zbiornika. Niezwłocznie udali się w tamtym kierunku, by ratować tonącego. Po dopłynięciu okazało się, że tonącą jest… sarna. Była wycieńczona i zdezorientowana. Pływała w kółko, wydając nietypowe odgłosy i co chwilę cała zanurzała się pod wodę. Padający deszcz i porywy wiatru utrudniały prowadzenie akcji ratunkowej. Po kilku próbach policjantom udało się chwycić sarnę za kark i grzbiet. W ten sposób, przez około 30 minut, holowali zwierzę do linii brzegowej. W trakcie udzielania pomocy zwierzę nie wykonywało żadnych agresywnych ruchów ani nie okazywało oznak strachu. Po dopłynięciu do brzegu sarna z trudnościami, ale o własnych siłach odeszła w stronę lasu. Udzielenie pomocy dzikiemu zwierzęciu na środku jeziora to pierwsze takie doświadczenie katowickich motorowodniaków. Szybka i skuteczna pomoc uchroniła je od pewnej śmierci.

***

Patrol wodny augustowskiej Policji pełnił wczoraj po godzinie 14.00 służbę na jeziorze Necko. W pewnej chwili funkcjonariusze zauważyli wywróconą łódź żaglową oraz znajdujące się w wodzie trzy osoby, które wzywały pomocy. Widząc zaistniałą sytuację policjanci natychmiast ruszyli im na pomoc i bezpiecznie podjęli żeglarzy z wody na pokład policyjnej łodzi. Z uwagi na wychłodzenie organizmu "wodniaków", policjanci udostępnili im suchą odzież i bezpiecznie przetransportowali do brzegu. Łódź została odholowana do brzegu przez właściciela.
 

Policjanci z Augustowa apelują o rozwagę podczas wypoczynku nad wodą. Pamiętajmy, że chwila nieuwagi, bądź przecenianie swoich umiejętności na akwenach nie zawsze ma szczęśliwy finał, jak w tym przypadku.

 

(KWP w Gdańsku / KWP w Katowicach / KWP w Białymstoku /  kp)

 

  • KWP w Gdańsku

  • policjant na łodzi
  • łódź
  • policjant w łodzi
  • KWP w Katowicach

  • płynąca sarna
  • policjanci w łodzi
  • policjant na łodzi patrolowej
Powrót na górę strony