Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sprawcy kradzieży na legendę – akt oskarżenia trafił do sądu

Data publikacji 19.07.2017

Policjanci z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu zakończyli sprawę kradzieży na legendę, która swój początek miała w październiku ubiegłego roku. Podczas wielomiesięcznego śledztwa zatrzymanym w sprawie osobom policjanci udowodnili prawie 20 przestępstw popełnionych na terenie całej Polski. Akt oskarżenia przeciwko pięciu podejrzanym właśnie trafił do sądu.

W październiku 2016 roku policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu przy wsparciu Grupy Realizacyjnej zatrzymali czwórkę podejrzanych, którzy pod legendą wchodzili do mieszkań seniorów i okradali ich z biżuterii i pieniędzy.

Krótko przed zatrzymaniem sprawcy okradli starszą kobietę na poznańskim Piątkowie. Wówczas do domu seniorki przyszedł mężczyzna, który podał się za pracownika wodociągów i pod pretekstem naprawy usterki został wpuszczony do mieszkania. Chwilę później dołączyła do niego kobieta, która powiedziała, że usterka została usunięta i wszystko działa bez zastrzeżeń. Kiedy wyszli z mieszkania starsza pani zorientowała się, że została okradziona z biżuterii i pieniędzy. Chwilę później sprawcy wraz z dwójką swoich wspólników zostali zatrzymani przez Policję.

Policjanci ustalili, że członkowie złodziejskiej szajki są rodziną. To dwie kobiety i dwóch mężczyzn w wieku od 26 do 60 lat. Krótko po ich zatrzymaniu już było wiadomo, że pod opisaną legendą działali od kilku miesięcy. Cała czwórka po usłyszeniu zarzutów kradzieży decyzją sądu została aresztowana.

Z tą chwilą rozpoczęło się skrupulatne wielomiesięczne śledztwo prowadzone pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Stare Miasto w Poznaniu. Policjanci od początku byli przekonani, że liczba ustalonych pokrzywdzonych to zaledwie czubek góry lodowej. Nie mylili się. Dokładnie przeanalizowali zgłoszenia o kradzieżach na terenie całego kraju, gdzie sprawcy działali w podobny sposób. Wtedy okazało się, że grupa osób zatrzymana w Poznaniu okradła starszych ludzi również na terenie Gdańska, Torunia, Wrocławia, Krakowa, Przemyśla, Łodzi, Opola i Płocka. Łączna wartość strat to przeszło 400 tysięcy złotych. W przestępczym procederze udział brało łącznie 5 osób – trzecia z podejrzanych kobiet zarzuty kradzieży usłyszała jako ostatnia - pod koniec czerwca br. Wszystkim podejrzanym śledczy udowodnili popełnienie (w różnych konfiguracjach) prawie 20 kradzieży.

Policjanci z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego i Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu właśnie zakończyli postępowanie w tej sprawie. Akt oskarżenia przeciwko podejrzanym właśnie trafił do sądu.

Za popełnione przestępstwa grozi im do 5 lat pozbawienia wolności. Ostateczny wymiar kary orzeczony przez sąd może być jednak wyższy. Niektórzy z oskarżonych w przeszłości byli karani za podobne przestępstwa, również poza granicami kraju.

(KWP w Poznaniu / kp)

 

  • zabezpieczone pieniądze i biżuteria
  • zabezpieczone pieniądze
  • policjant z zatrzymaną
Powrót na górę strony