Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uratowali mężczyzn, którzy targnęli się na swoje życie

Data publikacji 25.07.2017

W ostatniej chwili policjanci z komisariatu w Leśnej weszli do mieszkania 28-latka, który targnął się na swoje życie. Mężczyzna był nieprzytomny i brak było podstawowych funkcji życiowych. Resuscytacja podjęta przez funkcjonariuszy przywróciła mu funkcje życiowe. W tej sytuacji pomoc nadeszła na czas. Również starszy dzielnicowy asp. szt. Sławomir Bojanowski oraz dzielnicowy mł. asp. Piotr Woźny udaremnili próbę samobójczą, którą podjął jeden z mieszkańców gminy Świerzno. Pierwsi na miejscu zdarzenia byli strażacy z OSP Świerzno, jednak to kamieńscy policjanci podjęli czynności ratunkowe.

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Lubaniu tuż po północy otrzymali informację, że 28-letni mieszkaniec gminy Leśna zamierza popełnić samobójstwo. Na miejsce natychmiast skierowany został patrol. Funkcjonariusze po przybyciu zastali siostrę desperata. W trakcie rozmowy z nią ustalili, że próbowała się z nim skontaktować. Kilka razy bezskutecznie pukała do jego drzwi, dzwoniła na telefon brata jednak ten nie odbierał, a jego mieszkania było zamknięte. Po wyważeniu drzwi okazało się, że znajdujący się w pokoju mężczyzna ma zaciśnięty na szyi przewód. Szybko został z niego uwolniony. Mężczyzna jednak nie wykazywał podstawowych funkcji życiowych. Nie można było wyczuć tętna oraz brak było oddechu. Policjanci natychmiast rozpoczęli udzielanie pomocy przedmedycznej. 28-latkowi udrożnili drogi oddechowe, a następnie przystąpili do resuscytacji krążeniowej. W tym samym czasie wezwali na miejsce karetkę pogotowia. W pewnym momencie w trakcie prowadzonych działań ratowniczych funkcjonariusze u mężczyzny wyczuli tętno oraz wrócił oddech. Następnie 28-latek zaczął odzyskiwać przytomność. Wtedy też został przez funkcjonariuszy ułożony w pozycji bocznej. Po przyjeździe pogotowia ratunkowego lekarz podjął decyzję o przewiezieniu go do szpitala.

Ze wstępnych ustaleń jakie poczynili funkcjonariusze wynika, że przyczyną takiego zachowania 28-latka mogły być problemy osobiste. W tej sytuacji policjanci z pomocą nadeszli na czas.

***

Około godziny 20:10, z polecenia Oficera Dyżurnego KPP w Kamieniu Pomorskim, dzielnicowi udali się do jednej z miejscowości gminy Świerzno, gdzie według zgłoszenia 39-letni mieszkaniec targnął się na własne życie.

Po dojeździe na miejsce funkcjonariusze natychmiast pobiegli do wskazanego mieszkania. Otworzyli drzwi wejściowe, przy których stali strażacy - wezwani do pomocy przy ewentualnej konieczności siłowego pokonania drzwi.

Wewnątrz mieszkania policjanci zastali mężczyznę wiszącego na stalowej lince, który nie dawał żadnych oznak życia. Asp. szt. Bojanowski natychmiast złapał 39-latka pod ramiona i uniósł czym umożliwił mł. asp. Woźnemu zdjęcie pętli z szyi samobójcy. Następnie dzielnicowi rozpoczęli resuscytację krążeniowo-oddechową u mężczyzny. Funkcjoanriusze kontynuowali udzielanie pomocy, aż do przyjazdu załogi Pogotowia Ratunkowego. 39-latek odzyskał przytomność. Desperata przetransportowano do szpitala w Gryficach.

Dzięki czujności mieszkańców powiatu, funkcjonariusze po raz kolejny zapobiegli tragedii.

(KWP we Wrocławiu / kp)

 

Powrót na górę strony