Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Piła - Szczęśliwy finał poszukiwań 65-letniej kobiety

Data publikacji 25.07.2017

Policjanci, przewodnik z psem tropiącym, leśnicy, mieszkańcy gminy Kaczory poszukiwali przez kilka godzin 65 – letnią mieszkankę gminy Kaczory. Kobieta wraz ze swoim mężem w godzinach porannych wybrali się na spacer do lasu, jednak po pewnym czasie 65-latka zniknęła. Zaniepokojony mąż powiadomił o sytuacji Policję...

24 lipca br. dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Pile został poinformowany o zaginięciu 65-letniej mieszkanki gminy Kaczory. Kobieta wraz ze swoim mężem wyszła z domu około godziny 8.00 do lasu. Jak wynikało z relacji męża zaginionej, wykonywał on prace przy zrębie drzew, a żona zbierała jagody. Około godziny 10.00 mężczyzna zauważył, że żona zniknęła z pola widzenia.  Zaczął jej szukać, lecz bezskutecznie. O całej sytuacji zdenerwowany mężczyzna poinformował Policję, dodając, że kobieta ma problemy zdrowotne.

Na miejsce skierowani zostali funkcjonariusze z Posterunku Policji w Kaczorach oraz przewodnik z psem tropiącym z pilskiej komendy. Z uwagi na bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia zaginionej kobiety, Komendant Powiatowy Policji w Pile mł. insp. Sebastian Cichocki podjął decyzję o ogłoszeniu alarmu. Została również wszczęta procedura uruchomienia policyjnego śmigłowca policyjnego, wyposażonego w specjalistyczny sprzęt służący m.in. do poszukiwania zaginionych osób.

Chwilę później na miejsce poszukiwań dotarli pozostali funkcjonariusze z Piły, m.in. pilscy kryminalni specjalizujący się w poszukiwaniu zaginionych osób. W działania zaangażowani byli również leśniczy z Nadleśnictwa w Kaczorach oraz mieszkańcy gminy. Wysoka temperatura, a także informacje o kłopotach zdrowotnych zaginionej kobiety, powodowały, że w prowadzonych poszukiwaniach coraz większą rolę zaczął odgrywać czas.

Lecz mimo upływających godzin, biorący udział w poszukiwaniu osoby nie traciły nadziei na odnalezienie zaginionej kobiety. Przeszukana została najbliższa okolica oraz pobliskie lasy i pola. Jak się okazało ich trud się opłacił. Zintensyfikowane działania doprowadziły do szczęśliwego finału poszukiwań starszej kobiety. Około godziny 16.00 policjanci odnaleźli zaginioną kobietę, która szła jedną z leśnych dróg. Funkcjonariusze natychmiast wyczerpaną z sił kobietę umieścili w policyjnym radiowozie, a także uspokoili i podali wodę do picia, gdyż seniorka uskarżała się na duszności oraz zmęczenie. Chwilę później na miejscu były już służby ratunkowe.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pile apelują, aby pamiętać o elementarnych zasadach bezpieczeństwa, w szczególności podczas jesiennej aury, kiedy dość szybko zapada zmrok, a pojawiające się w lasach grzyby powodują, że chętniej odwiedzamy kompleksy leśne.

Pamiętajmy:

  • Nie wybierajmy się na grzyby zbyt późno, gdyż zmrok może spowodować utratę orientacji w terenie, pamiętajmy, aby mieć przy sobie elementy odblaskowe.

  • Nie należy chodzić do lasu w pojedynkę, najlepiej zabrać ze sobą kogoś, kto zna teren.

  • Należy ocenić realnie swoje możliwości i czas, jaki mamy zamiar spędzić w lesie.

  • Pamiętajmy, że jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się zbyt daleko od miejsca, z którego wyruszyliśmy.

  • Bardzo ważne, aby zabrać ze sobą telefon komórkowy i w przypadku zgubienia się natychmiast zgłosić ten fakt Policji, przed wyjściem należy sprawdzić stan baterii.

  • Dokładnie określmy rodzinie do jakiego lasu się wybieramy i w którym kierunku będziemy zmierzać oraz określmy godzinę powrotu do miejsca zamieszkania.

Żaneta Kowalska/ RKG

Powrót na górę strony