Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Premiera PaT w Płocku

Data publikacji 04.02.2008

W Teatrze Dramatycznym im. J. Szaniawskiego w Płocku w poniedziałek 4 lutego odbyła się premiera spektaklu "Blackout", zrealizowanego w ramach programu Profilaktyka a Teatr. Dla widzów i samego teatru, który otworzył podwoje po generalnym remoncie i zainaugurował działalność dopiero w miniony weekend, było to więc podwójnie ważne przedstawienie.

Płocki komendant miejski Policji Jarosław Brach i patron oraz reżyser całego przedsięwzięcia Grzegorz Jach z komendy głównej witali głównie młodzież, bo to o niej i dla niej jest przedstawienie. W dodatku zagrali w nim uczniowie płockich szkół średnich i gimnazjów, wspomagani przez warszawską aktorkę Katarzynę Krakowiak (rola matki). Zanim jednak wyszli na scenę, Grzegorz Jach rozmawiał z młodymi widzami o narkomanii, aranżował sytuacje, z jakimi mogą się zetknąć w szkole, dyskotece, na ulicy. "Wywołane" z widowni osoby mogły w tak niecodziennej scenerii skonfrontować ich wyobrażenia o sobie samych. Jak zachowałyby się, gdyby ktoś zaproponował im pierwszą działkę? Albo co zrobiłyby, do kogo się zwróciły, wiedząc, że przyjaciel zaczyna brać...

Była to też dobra lekcja dla obecnych na widowni przedstawicieli władz miasta, Policji, dyrektorów szkół i instytucji, które walczą z uzależnieniami. Lekcja docierania do młodych nie tylko poprzez pogadanki, nakazy i zakazy, ale przez sztukę, scenę, teatr.

Mroczny spektakl, z popularną muzyką hip-hopową i rapową, chyba zaskoczył młodzież. Niektórzy chichotali, niektórzy komentowali sceniczne kreacje kolegów.

- Muszą trochę się zastanowić nad tym, co tu widzieli, przeżyć to po cichu i wtedy wszystko do nich dotrze – Grzegorz Jach po spektaklu spokojnie komentował te zachowania. – To była silna dawka emocji, nie każdy młody człowiek umie sobie z czymś takim od razu poradzić.

Uczniowie-aktorzy zupełnie inaczej przeżywali sztukę. Kiedy przyszli w listopadzie na casting, pchała ich do projektu tylko chęć występowania, zafascynowanie aktorstwem. – Dopiero jak zaczęły się próby, zrozumiałam, że mówimy o rzeczach ważnych, ostatecznych – powiedziała jedna z dziewczyn. Jej kolega dodał, że teraz już w pełni świadomie chce robić wiele, by narkomania przestała wisieć nad nim i rówieśnikami jak czarna chmura.

- To naprawdę ogromnie silne przeżycie – powiedziała inna młoda aktorka. – Ta finałowa scena… łóżko w prosektorium, a na nim chłopak, nasz rówieśnik, pod białym prześcieradłem. To dla nas jest naprawdę straszne, trzymałyśmy się z koleżanką za rękę, żeby to przetrwać...

Realizatorom programu dziękował odpowiedzialny za oświatę wiceprezydent Płocka Piotr Kubera. Ratuszowy Wydział Edukacji zaplanuje teraz cały cykl spektakli, tak by "Blackout" obejrzało jak najwięcej uczniów. A w lipcu w Płocku, w Gimnazjum nr 8, odbędzie się przystanek PaT – kolorowe, trwające prawie tydzień święto młodych ludzi z całej Polski, którzy wybrali i promują życie bez uzależnień.

Powrót na górę strony