Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Śląscy policjanci dbali o bezpieczeństwo wyścigu Tour de Pologne

Data publikacji 02.08.2017

Śląscy policjanci zabezpieczają Tour de Pologne - największe wydarzenie kolarskie w Polsce. Jak co roku, mundurowi na całym odcinku przejazdu kolarzy dbają o bezpieczeństwo zarówno sportowców, jak i zgromadzonej publiczności. Przez nasze województwo przebiegają trzy etapy wyścigu obejmujące ponad 500 km trasy. 2, 3 i 4 etap wyścigu na Śląsku już się zakończył. Impreza przebiegła bezpiecznie i w duchu sportowej rywalizacji.

Przez nasze województwo przebiegały 3 z 7 etapów wyścigu. Zabezpieczeniem wyścigu z uwagi na bezpieczeństwo w ruchu drogowym zajmują się, jak co roku śląscy policjanci. Ich zadaniem jest między innymi  zabezpieczenie dynamiczne na poszczególnych etapach wyścigu; udzielanie pomocy zespołom pilotującym na całej trasie wyścigu; współpraca oraz wymiana informacji pomiędzy sędzią głównym wyścigu, organizatorami, „radiem wyścigu” – a zespołami pilotującymi z poszczególnych województw. W każdym z miast, przez które przebiegła trasa wyścigu wystąpiły utrudnienia w ruchu drogowym. Dzięki właściwemu zabezpieczeniu imprezy, wydarzenie sportowe przebiega w duchu bezpiecznego dopingowania kolarzy. 

 

30.07 ETAP 2 – TARNOWSKIE GÓRY – KATOWICE / 142 KM  Trasy obejmą następujące miasta: 

Start godz. 13.20 – Tarnowskie Góry – Zbrosławice – Nowe Chechło – Świerklaniec – Piekary Śląskie – Dobieszowice – Bobrowniki – Wojkowice – Piekary Śląskie – Bytom – Chorzów – Siemianowice Śląskie – Katowice (3 rundy) – Meta


31.07 ETAP 3 – JAWORZNO - SZCZYRK / 161 KM Trasy obejmą następujące miasta/gminy:  

Start o godz. 15.00 – Jaworzno – Mysłowice – Imielin – Chełm Śląski – województwo małopolskie – Zasole Bielańskie – Wilamowice – Pisarzowice – Bielsko-Biała – Bystra – Meszna – Buczkowice – Szczyrk – Wisła – Istebna – Wisła – Szczyrk – Meta

 

01.08 ETAP 4 – ZAWIERCIE - ZABRZE / 238 KM Trasy obejmą następujące miasta/gminy:

Start o godz. 13:05 – Zawiercie – Fugasówka – Ogrodzieniec – województwo małopolskie – Chełm Śląski – Kopciowice – Lędziny – Górki – Bieruń – Świerczyniec – Tychy – Kobiór – Gostyń – Zgoń – Królówka – Suszec – Rudziczka – Żory – Jastrzębie-Zdrój – Mszana – Połomia – Świerklany – Jankowice – Rybnik – Książenice – Knurów – Gliwice – Gierałtowice – Przyszowice – Zabrze (3 Rundy) – Meta

ETAP 2

Jedyny typowo sprinterski etap tegorocznego Tour de Pologne rozpocznie się w Tarnowskich Górach. Stamtąd kolarze ruszą w stronę stolicy Górnego Śląska. Po drodze czeka ich walka na trzech lotnych premiach w Piekarach Śląskich, Chorzowie i Siemianowicach Śląskich, a także premii specjalnej w Bytomiu. Zanim dojdzie do jednego z najszybszych finiszów na świecie peleton przejedzie ulicami Katowic. Trasa trzech rund o długości 17,5 kilometra wiedzie przez najbardziej zielony zakątek miasta, w okolicach Doliny Trzech Stawów. Na Alei Wojciecha Korfantego i ulicy Henryka Mikołaja Góreckiego usytuowane zostały dwie górskie premie. Sprint w okolicach „Spodka” to moment, który przyprawi o mocniejsze bicie serca nie jednego kibica.

ETAP 3

Po roku przerwy do rodziny miast startowych Tour de Pologne wraca Jaworzno. Start na pograniczu Małopolski i Śląska to jedyny płaski odcinek tego etapu. Im więcej kilometrów kolarze będą mieli za sobą, tym bardziej trasa będzie wiodła pod górę. Co prawda punkty będzie można zdobyć na trzech lotnych premiach w Mysłowicach, Bielsku-Białej i Wiśle, ale najwięcej do powiedzenia będą mieli tego dnia specjaliści od jazdy po wzniesieniach. Czeka ich walka na czterech górskich premiach I kategorii – po dwa razy peleton będzie podjeżdżał pod Salmopol i Zameczek. Nie mniej widowiskowy będzie finisz, rodem z największych światowych tourów. Po kilkuset metrach podjazdu i mecie pod hotelem „Orle Gniazdo” w Szczyrku wyścig może mieć nowego lidera.

ETAP 4

To już mała tradycja Tour de Pologne, że najdłuższe etapy zaczynają się w Zawierciu. Tegoroczny maraton będzie miał 238 kilometrów. Kolarze zaczną na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, żeby drogami Zachodniej Małopolski wrócić na teren województwa śląskiego. Niedługo po starcie punkty będzie można zdobyć w Olkuszu. Zarówno na premii lotnej jak i górskiej. Premia specjalna ulokowana została w Knurowie, ale zanim peleton do niej dotrze powalczy jeszcze na lotnych finiszach w Jastrzębiu-Zdroju i Rybniku. Na koniec kolarzy czekać będzie ściganie na ulicach Zabrza, z metą przy stadionie 14-krotnego mistrza Polski w piłce nożnej – Górnika Zabrze.

Oto jak wyglądało policyjne zabezpieczenie imprezy w poszczególnych miastach:

- Bielsko-Biała

- Bytom

- Cieszyn

- Chorzów

- Jastrzębie-Zdrój

- Katowice

- Mikołów

- Pszczyna

- Rybnik

- Siemianowice Śląskie

- Tarnowskie Góry

- Tychy

- Zabrze

- Żory

 

Powrót na górę strony