Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

O bezpieczeństwie uczestników imprez masowych

Data publikacji 27.03.2006

Spotkaliśmy się po to, aby rozmawiać o działaniach i metodach, które realnie poprawią bezpieczeństwo uczestników imprez masowych – tymi słowami Komendant Główny Policji Marek Bieńkowski przywitał na odprawie służbowej zastępców komendantów wojewódzkich, nadzorujących służbę prewencyjną i kryminalną, która odbyła się w Komendzie Głównej Policji w Warszawie.

- Nie lekceważąc problemu musimy sobie jasno powiedzieć, że Policja nie jest ani jedyną, ani najważniejszą służbą, odpowiedzialną za eliminację zagrożenia, jakie stwarzają pseudokibice. My pojawiamy się na końcu, walczymy ze skutkami, ale agresja w trakcie, czy po meczu nie pojawia się znikąd. Policja nie zastąpi rodziny ani szkoły w kształtowaniu pozytywnych wzorców zachowań – podkreślił Komendant Główny Policji Marek Bieńkowski.

Jednym z ważniejszych tematów omawianych na odprawie było odpowiednie wykorzystanie sił policyjnych do ochrony imprez masowych.
- Jak ważne jest dobre planowanie i związane z tym adekwatne wykorzystywanie sił Policji, nie trzeba nikogo przekonywać, ale musimy sobie poradzić z nowymi wyzwaniami, z agresją która wyszła poza stadiony, z agresją, która opanowuje rozgrywki niższych lig – podkreślił komendant główny Policji.

Przestrzegł jednak przed myśleniem, że gdyby policjantów było więcej, a inne organizacje lepiej wykonywały swoje obowiązki, to na stadionach byłoby bezpieczniej.
- Takie myślenie to błąd, nie wolno nam oglądać się na innych, musimy ciężko pracować, organicznie i permanentnie. Tego od Panów żądam i z tego będę Was rozliczał, ale jeszcze raz podkreślam, nie chcę akcyjności, nie chcę działań dla efektownie wyglądającej statystyki. Chcę działań, które realnie poprawią bezpieczeństwo – dodał komendant Bieńkowski.

Poinformował też, że wzmożonym wysiłkom towarzyszyć będą nowe narzędzia pracy. Trwają prace nad tym, aby zakaz stadionowy przestał być martwym zapisem i zaczął spełniać swoją rolę. Zmiany pójdą w kierunku powiązania zakazu stadionowego z obowiązkiem stawienia się w jednostce Policji w czasie trwania imprezy sportowej i nałożeniem sankcji karnej w razie niedochowania tego obowiązku.

Nowym narzędziem będzie także startujący od dnia 1 kwietnia Policyjny Rejestr Imprez Masowych (PRIM).

PRIM zapewni m. in.:
• ułatwienie gromadzenia i systematyzowania danych, dotyczących imprez masowych,
• poprawę efektywności rozpoznawania zagrożeń, jak również planowania sił i środków przy organizacji zabezpieczania tego typu imprez,
• wsparcie służb policyjnych w zakresie analizy zdarzeń, zaistniałych podczas imprez masowych,
• przyśpieszenie i zautomatyzowanie przepływu danych, które dotyczą imprez masowych,
• ułatwienie przekazywania informacji związanych z bezpieczeństwem imprez masowych na rzecz uprawnionych podmiotów w kraju i za granicą.

Komendanci rozmawiali także o zwiększeniu nadzoru nad prywatnymi firmami ochroniarskimi, dbającymi o bezpieczeństwo podczas imprez masowych.
- Ciągle jeszcze zdarza się, że służby porządkowe są niekompetentne i nieprzygotowane, czego dowodem są wpuszczani na stadion nietrzeźwi kibice i wnoszone niebezpieczne narzędzia – ocenił zastępca komendanta głównego Policji, nadinsp. Ryszard Siewierski.

Większą część odprawy wykorzystano na rozmowę o operacyjnych metodach walki z pseudokibicami, a także o konkretnych przedsięwzięciach, związanych ze zbliżającymi się Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej w Niemczech.


                                                                         * * *

KATOWICE: Zatrzymanie chuliganów. Około 15.00 w Chorzowie doszło do starcia pseudokibiców dwóch drużyn piłkarskich Ruchu Chorzów i Zagłębia Sosnowiec. 1000 osobowa grupa z Sosnowca i eskortujący ich na stadion policjanci zostali obrzuceni kamieniami i innymi niebezpiecznymi przedmiotami. Również pseudokibice z Sosnowca rzucali kamieniami w stronę swoich przeciwników. Policjanci w celu przywrócenia zakłóconego porządku użyli pałek służbowych i armatki wodnej. W czasie zamieszek doszło do pobicia 30-letniego mieszkańca Dąbrowy Górniczej (sympatyka Zagłębia Sosnowiec), który z obrażeniami ciała został przewieziony do szpitala. Policjanci zatrzymali do tej sprawy trzech mężczyzn – mieszkańców Chorzowa i Katowic podejrzewanych o udział w zajściu. Około 15.00 w Katowicach-Zawodziu grupa sympatyków Ruchu Chorzów jadąca na mecz z Mysłowic została zaatakowana przez pseudokibiców drużyny GKS-Katowice. Między kilkudziesięcioosobowymi grupami kibiców doszło do regularnej bójki. Rannych zostało dwóch młodych ludzi – sympatyków Ruchu Chorzów, którzy z obrażeniami zostali przewiezieni do szpitali. Katowiccy policjanci, którzy już kilka minut po otrzymaniu informacji o zamieszkach byli na miejscu zatrzymali czterech młodych mężczyzn, którzy brali udział w bijatyce. (na zdjęciach młodzi mężczyźni w wieku od 19 do 22 lat, którzy zostali zatrzymani w związku z zajściem w Katowicach Zawodziu).

ŁÓDŹ: Policjanci z łódzkiego zatrzymali bandytów podszywających się pod kibiców. Do policyjnego aresztu trafiło 17 chuliganów z województwa świętokrzyskiego w wieku od 17 do 29 lat. Odpowiedzą za czynną napaść na policjantów i funkcjonariusza SOK-u oraz kradzież z włamaniem. Podczas wieczornego postoju w Koluszkach pociągu relacji Kielce – Płock wiozącego kibiców na mecz piłki nożnej wysiadła z niego grupa kilkudziesięciu mężczyzn. Zadziałał alkohol i psychologia tłumu – grupa doszła do automatu z napojami, włamała się do niego i zaczęła demolować. Po interwencji zabezpieczających rejon dworca policjantów i SOK-istów chuligani zaczęli rzucać w nich częściami automatu, napojami i koszami na śmieci. Dwóch policjantów i jeden SOK-ista doznali obrażeń ciała. Do pomocy policjantom z Koluszek wysłano funkcjonariuszy z Oddziału Prewencji z Łodzi, którzy w drodze powrotnej z meczu wysadzili ze specjalnego pociągu wszystkich pasażerów i po rozpoznaniu przez policjantów i w oparciu o zapis monitoringu miasta zatrzymali 17 najbardziej agresywnych chuliganów. Wszyscy są mieszkańcami województwa świętokrzyskiego, część z nich była pod wpływem alkoholu. Za czynną napaść na funkcjonariuszy publicznych kradzież z włamaniem grozi i m do 10 lat pozbawienia wolności. 11 osób zatrzymanych przez policjantów w Koluszkach ma już przedstawione zarzuty czynnej napaści na funkcjonariuszy, w tym czterech sprawców odpowie również za kradzież z włamaniem do automatu z napojami. Wobec wszystkich będą kierowane wnioski o zastosowane aresztu. Dwóch nieletnich odpowie za chuligańskie zachowanie przed Sądem Rodzinnym.

SZCZECIN: Szkolenie Policji na terenie lotniska w Dąbiu. Dzisiaj na terenie aeroklubu w Szczecin-Dąbiu odbyło się szkolenie Policjantów z Oddziału Prewencji Policji w Szczecinie. Działania te zaplanowane są w związku ze zbliżającymi się Mistrzostwami Świata w piłce nożnej. Policjanci szkolili się w pozorowanych sytuacjach zbiorowego naruszenia ładu i porządku publicznego. Ćwiczenia te między innymi obejmowały rozpraszanie agresywnego tłumu przy użyciu środków wzmocnienia tj. strzelb gładkolufowych, siatkowych zestawów obezwładniających, armatek wodnych oraz bojowego transportera opancerzonego. Ćwiczenia mają na celu jak najlepiej przygotować policjantów do ewentualnych naruszeń prawa tak aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom naszego województwa oraz przebywającym u nas turystom.

Zobacz także:
16.03.2006 KGP: Przygotowania do piłkarskich Mistrzostw Świata
14.03.2006 KGP: Zabezpieczenie sportowych imprez masowych

Powrót na górę strony