Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wiceminister Jarosław Zieliński podsumował połowę wakacji

Data publikacji 02.08.2017

Od początku wakacji do 31 lipca zdarzyło się mniej wypadków drogowych niż w analogicznym okresie 2016 roku – poinformował w środę Jarosław Zieliński, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, który wspólnie z nadinsp. Janem Lachem, zastępcą komendanta głównego policji, podsumował połowę lata na polskich drogach.

Z policyjnych statystyk wynika, że od początku wakacji w Polsce doszło do 3 913 wypadków, w których rannych zostało 4 821 osób. W tym samym czasie w 2016 roku doszło do 4 154 zdarzeń, w których poszkodowanych zostało 5 261 kierowców i pasażerów.– Nad bezpieczeństwem w ruchu drogowym codziennie czuwa 4 tysiące policjantów. Patrole mają mieć głównie funkcję prewencyjną, więc są widoczne i w razie potrzeby mają pomagać kierowcom - zapewnił wiceminister Jarosław Zieliński.

W okresie wakacji policja uruchomiła 227 stałych punktów kontroli autokarów. Szczegółowy wykaz dostępny jest na stronie internetowej policji. Dzięki takim punktom 40 autobusów, których stan techniczny budził zastrzeżenia nie wyjechało na polskie drogi. Łącznie funkcjonariusze skontrolowali około 5 tysięcy autokarów. Minister zaapelował również o bezpieczną i rozważną jazdę podczas drugiej połowy wakacji. Warto pamiętać, że w sierpniu czeka nas przedłużony weekend, co może wiązać się z większym ruchem na drogach.

Fala upałów, która przechodzi nad Polską zachęca do wypoczynku nad wodą. Kąpiel w miejscach niebezpiecznych często prowadzi do tragedii. – Korzystajmy z miejsc bezpiecznych, strzeżonych przed ratowników – przypomniał Jarosław Zieliński. Poinformował również, że od 15 czerwca w Polsce utonęły 124 osoby. To o 22 mniej niż w ubiegłym roku.W Polsce jest około 7 tysięcy ratowników zrzeszonych w 116 podmiotach mających zgodę na wykonywanie ratownictwa wodnego wydaną przez MSWiA. O bezpieczeństwo nad wodą w sezonie dba też pół tysiąca policjantów, którzy do dyspozycji mają 301 jednostek pływających. Minister przypomniał, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa umożliwia zaznaczanie dzikich kąpielisk, na których najczęściej dochodzi do tragedii.

Nadinsp. Jan Lach, zastępca komendanta głównego policji poinformował, że na razie rok 2017 charakteryzuje się stopniową poprawą bezpieczeństwa na drodze, jak i na obszarach wodnych. Przez ostatnie 7 miesięcy policjanci zanotowali o ponad 7 proc. wypadków mniej niż w analogicznym okresie 2016 roku. Zmniejszyła się również o 165 liczba osób, które zginęły na drodze. Natomiast w całym 2016r. doszło do 33 664 wypadków drogowych, w których śmierć poniosło 3026 osób.  Ze statystyk wynika, że od początku roku utonęło 264 osób, to jest o 71 mniej niż w 2016 roku. Natomiast w całym 2016 roku utonęło 504 osób.

(MSWiA/ro/foto)

Powrót na górę strony